"Pokles kurzu dolaru měl vliv na příjmy členských států OPEC. Růst cen ropy však může tento pokles příjmů kompenzovat, což zajistí pokračování investic do energetiky, které tyto státy během příštích pěti let plánují," uvedl zdroj z OPEC podle arabského listu.
Dolar poslední dva týdny prudce klesal a jeho pokles se zrychlil po úterním výrazném snížení amerických úrokových sazeb. Euro vůči americké měně stouplo na rekordní maxima nad 1,40 USD a kurz dolaru vůči koši měn je nejnižší za 15 let.
Proti euru dolar od počátku roku ztratil téměř sedm procent a o něco méně oslabil proti koši měn. Ceny ropy přitom získaly proti konci loňského roku již zhruba třetinu a ve čtvrtek se americká ropa dostala na rekordní úroveň nad 84 dolarů za barel.
Růst cen ropy se odehrává i přesto, že OPEC tento měsíc rozhodl zvýšit těžbu o půl milionu barelů denně. "OPEC se domnívá, že vzestup cen ropy není důsledkem poklesu nabídky, ale psychologických faktorů mezi spekulanty a problému s dodávkami z Mexického zálivu," uvedl list. Těžbu v Mexickém zálivu nyní narušuje vrcholící sezona hurikánů.