Ve srovnání s 90. lety je podle ČSÚ průmysl zdravější, orientovaný na výrobu méně náročnou na spotřebu energie. Více než polovina výroby navíc směřuje do zahraničí. Zatímco v roce 2000 dominovalo s více než šestnáctiprocentním podílem průmyslu hutnictví, nyní je to s pětinovým podílem automobilový průmysl, uvádí studie. Výrazně stoupl rovněž podíl výroby elektrických a optických přístrojů. "Český průmysl těží i z toho, že má za sebou stabilní energetický sektor (energetické sítě patří k nejstabilnějším v Evropě)," uvedla studie.
Dobrým výkonům domácího průmyslu pomáhá i vstup zahraničních investorů do podniků během 90. let. Na celkových tržbách z přímého vývozu průmyslové produkce v roce 2000 se firmy pod zahraniční kontrolou podílely 63,4 procenta a loni 75,2 procenta. Na celkových tržbách se pak firmy zahraničních vlastníků podílejí téměř 59 procenty.
"Příjmy z průmyslové výroby v ČR tak připadají z větší části zahraničním investorům - ti jsou tak hlavní příčinou jak silné dynamiky průmyslové produkce, tak pozitivních výsledků zahraničního obchodu," uvádí analýza.
Podle ČSÚ by se mělo českému průmyslu dařit i nadále. "Pro pokračování růstu průmyslu stále existují zdroje," uvedl úřad. Tempo růstu zakázek podle něj díky oživení západoevropských ekonomik roste. Do budoucna může působit nadějně zlepšená kondice německé ekonomiky a evropského hospodářství jako hlavního odbytiště českého průmyslového exportu, odhaduje analýza. Nárůst počtu firem v odvětví byl loni meziročně zhruba stejný.
Průmyslu se daří, přestože koruna dlouhodobě posiluje vůči euru a dolaru. Vyváží se více než polovina průmyslové produkce, u zpracovatelského výrazná polovina. V roce 2002 se podílel vývoz 37,5 procenta na celkových průmyslových tržbách a v roce 2006 to bylo již 48,5 procenta.
Celkové roční tržby všech průmyslových firem v ČR se pohybují kolem 3,4 bilionu korun. Roční tržby vyšší než jedna miliarda korun vykazuje 450 firem. V průmyslu nyní pracuje téměř třetina z celkového počtu zaměstnaných v Česku, což je zhruba 1,3 milionu lidí a jejich podíl stále roste.
Za pozoruhodný aspekt českého průmyslu ČSÚ považuje růst mezd a produktivity práce. V prvním čtvrtletí 2007 stouply mzdy v průmyslu meziročně v průměru o osm procent, přičemž dlouhodobý průměr mezi léty 2000 až 2005 činil šest procent. Průměrná mzda v průmyslu se pohybuje kolem 21.000 korun.
Obdobný vývoj zaznamenal úřad i u produktivity práce. Meziročně stoupla v letošním prvním čtvrtletí o 9,4 procenta. Průměr v letech 2000 až 2005 přitom byl 8,2 procenta. "Předstih produktivity před růstem mezd se tedy udržuje i přes jejich velmi vysokou dynamiku," konstatuje analýza ČSÚ.