Národní úřad a jeho pobočky by měly vzniknout z nynějších úřadů práce. Od ledna 2009 by převzaly jejich činnost i činnost obecních a krajských úřadů, která se týká dávek, příspěvků a ochrany dětí. Podle ministrových představ by tak "služba občanům" měla být ucelená. Úřady by měly lepší přehled o situaci žadatelů a mohly by s nimi lépe pracovat a účinněji jim pomoci ke zlepšení podmínek, je přesvědčen Nečas. Systém by tak podle něj byl efektivnější.
Ministerstvo předpokládá, že zřízení jediné instituce zjednoduší administrativu. Nový úřad by mohl prý po čase ale přinést úspory, a to nejen na "obsluze". Díky lepšímu přehledu o klientech a provázanosti jednotlivých systémů podpor by se mohly snížit i výdaje na dávky. V prvním roce by náklady na fungování nového úřadu podle návrhu měly činit 4,33 miliardy korun. Zhruba 2,16 miliardy by měly pokrýt dosavadní výdaje na státní správu, zbytek by měl zajistit státní rozpočet.
Proti záměru vystupují kraje, Nečas novinářům řekl, že s nimi bude při přípravě zákona diskutovat.
Podle návrhu rozpočtu, který kabinet schválil minulý týden, by do sociální podpory mělo v příštím roce plynout 45,7 miliardy korun. Na podpory v nezaměstnanosti by měl stát vydat 7,2 miliardy. Zhruba stejná částka má putovat do aktivní politiky zaměstnanosti. Na podporu v hmotné nouzi a na příspěvcích na sociální péči je vyčleněno 24 miliard.
Podpory v nezaměstnanosti nyní vyplácejí úřady práce. Dávky v hmotné nouzi a dávky sociální péče, příspěvky na péči pro postižené či seniory a ochranu dětí mají na starosti krajské a obecní úřady. Podle Nečase je systém roztříštěný. Navíc do něj přes samosprávy plynou nemalé peníze ze státního rozpočtu, stát ale nemá nad těmito financemi kontrolu, řekl již dříve ministr.