"Měsíční výdaje průměrné české rodiny by měly v příštím roce stoupnout zhruba o 700 až 750 korun," odhadl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Podle analytika ČSOB Petra Dufka se průměrné domácnosti zvýší jen kvůli bydlení měsíční náklady o 400 korun. "Vedle toho rodinné rozpočty zatíží vyšší DPH například u potravin, tisku, léků a tepla, které si vyžádá u průměrné domácnosti o velmi přibližných 250 korun," uvedl Dufek.
Podle analytika HVB Bank Pavla Sobíška stoupnou dokonce výdaje domácnosti kvůli vyšší inflaci přibližně o 370 korun na osobu a měsíc. "Pro většinu výdělečně činných domácností bude tento nárůst kompenzován vyššími čistými výdělky. V horší situaci se naproti tomu ocitnou domácnosti žijící ze sociálních dávek. Důchodcům bude větší část růstu životních nákladů kompenzovat zvýšení penzí, ovšem stoprocentní kompenzace není jistá," uvedl.
Vzestup nákladů se bude týkat od ledna příštího roku většiny služeb a zboží. Zdražit by mělo bydlení, porostou totiž regulované nájmy, ale i hypotéky. ČNB totiž bude dále zvyšovat své sazby, a na to budou reagovat i hypoteční banky. Průměrná splátka hypotéky by tak mohla stoupnout až o několik stovek korun měsíčně. Do cen bydlení se pravděpodobně projeví i zvýšení snížené sazby DPH z pěti na devět procent, podle developerů zvýšením cen bytů o dvě až tři procenta.
Zdraží zřejmě i potraviny, hlavně pečivo. Důvodem je nejen nárůst cen elektřiny přibližně o deset procent pro domácnosti a o 15 procent pro podnikatele, ale i dražší obilí. To zdražuje vysoká poptávka po pšenici na evropských trzích i přes fakt, že úroda byla letos v ČR relativně příznivá. Pečivo by podle dřívějšího zjištění ČTK mohlo zdražit o pět až deset procent. Tlak na růst cen ale zřejmě bude tlumit vysoká konkurence a požadavky obchodních řetězců.
Již od října by měly stoupnout ceny plynu v průměru o 4,8 procenta. Domácnost, která plyn využívá na vaření, topení i ohřev vody, si měsíčně připlatí 75 korun. Dominantní prodejce plynu v Česku, RWE Transgas, zvýšení cen odůvodňuje vyššími cenami ropy.
O zdražení nebudou připraveni ani kuřáci a konzumenti piva. Od ledna by se měla zvýšit spotřební daň na cigarety. Podle odhadu tabákových výrobců by tak mohla krabička cigaret zdražit až o sedm korun. Plzeňský Prazdroj zase od listopadu plánuje zdražit pivo až o osm procent. Zdražení přitom kvůli vysoké ceně sladovnického ječmene a chmele nemusí být poslední.
Na vyšší výdaje si budou muset Češi zvyknout i při návštěvě lékaře a při nemoci. Nejen, že kvůli reformě zdravotnictví budou zavedeny u lékařů poplatky za recept, ale změna nižší sazby DPH prodraží většinu léků a lékařských potřeb.
Kvůli zvýšení cen, změně spotřebních daní a DPH by příští rok měla inflace podle ekonomů vyšplhat až nad čtyři procenta, přičemž v současnosti se udržuje pod tříprocentní hranicí. "V lednu příštího roku to vypadá na inflační rej. Dojde ke zdražení elektřiny, plynu, zvýšení DPH, zavedení ekologických daní a zdražení cigaret. To vše katapultuje lednovou inflaci směrem k hranici pěti procent," odhadl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Příští rok tak bude podle něj překřtěn na rok inflace. "Bude nejvyšší za posledních sedm let, někde kolem 4,5 procenta," dodal.