Chyb se podle ÚOHS dopustila bývalá likvidátorka firmy Anna Sedláčková. Zadala zakázku bez řádného tendru, pouze přímo oslovila tři firmy. Antimonopolní úřad ale tvrdí, že u takto velké zakázky to nestačí. Likvidátorka měla použít sice časově náročnější, ale transparentnější vyhlášení výběrového řízení. Mohla dostat víc nabídek a ušetřit, upozornil už dříve Pecina.
Sedláčková ale namítá, že musela jednat rychle a upozorňuje na možné zamoření okolí vrtů. Tvrdí, že postupovala v souladu se zákonem a nařízením báňského úřadu a že její jednání schvalují i odborné posudky renomovaných právních kanceláří. Přesto od srpna v MND s.p. nepracuje, ministerstvo průmyslu a obchodu, pod nějž podnik spadá, ji odvolalo a ve věci se obrátilo na policii. Pražák hned po svém nástupu prohlásil smlouvu s vítěznou firmou Purum za neplatnou a odstoupil od ní. Podnik tak ani na samotné likvidaci nezačal, připravil jen část základní dokumentace.
ÚOHS mohl díky vysoké ceně zakázky uložit sankci až 218 milionů korun. Nyní bude přehodnocovat i podstatně nižší pokutu. V řadě případů nakonec ve druhém stupni část vyměřené sankce odpustí, několikrát už ji zrušil úplně.
Státní podnik Moravské naftové doly vznikl v roce 1990, v roce 2002 se dostal do likvidace. Nyní má zanedbatelný majetek, tvrdí Pražák. Privatizací ropného a plynárenského průmyslu v 90. letech vznikla akciová společnost Moravské naftové doly, která dnes s MND s.p. nemá nic společného.