...
Německá podnikatelská důvěra v září klesla na nejnižší úroveň za půldruhého roku, když bouře na finančních trzích vzbudila obavy o výhled největší evropské ekonomiky, ukázal v úterý průzkum ekonomického institutu Ifo.
Mnichovský institut uvedl, že jeho index podnikatelského klimatu, založený na pravidelném měsíčním průzkumu mezi 7000 firmami, klesl tento měsíc nečekaně prudce na 104,2 bodu ze srpnových 105,8 bodu.
Důvěra se tak zhoršila již čtvrtý měsíc v řadě a její ukazatel se dostal na nejnižší úroveň od února loňského roku. Ekonomové oslovení Reuters v průměru předpověděli snížení indexu jen na 105,0 bodu.
"Jsou patrné první známky zbrždění růstu. K tomu pravděpodobně přispěly také nedávné události na finančních trzích," uvedl prezident institutu Hans-Werner Sinn.
Průzkum Ifo z minulého měsíce, první, jejž ovlivnily obavy z globální krize likvidity, ukázal, že firmy stále hledí optimisticky na současné ekonomické podmínky, ale zaujaly již skeptičtější postoj k výhledu do budoucna.
Dílčí index Ifo současných podmínek tento měsíc klesl na 109,9 bodu ze srpnových 111,4 bodu, zatímco analytici čekali snížení jen na 111,0 bodu. Ukazatel budoucích očekávání v září oslabil na 98,7 bodu ze 100,4 bodu v předchozím měsíci, zatímco trh čekal pokles na 99,5 bodu.
"Poklesy obou dílčích indexů nejsou až tak překvapivé. Celkové ochlazování růstu, jenž byl až dosud silný, bude zřejmě pokračovat. Ale do recese nesklouzneme," řekl ekonom Gerd Hassel z BHF Bank.
"Ifo bude ještě chvíli klesat. Ale hypoteční krize ve Spojených státech nebude trvat tak dlouho. Letošní čtvrtý kvartál a první čtvrtletí příštího roku budou pravděpodobně slabší, ale pak to půjde zase nahoru," dodal Hassel.
Minulý týden prudce klesl ukazatel očekávání v průzkumu mannheimského institutu ZEW mezi analytiky a institucionálními investory kvůli neutuchajícím obavám z úvěrové tísně způsobené krizí v americkém sektoru méně kvalitních hypoték, ze silného eura a z vysokých cen ropy.
Německá vláda opakuje, že potíže na úvěrových trzích zřejmě nebudou mít významný dopad na německou ekonomiku, upozorňuje však, že sílí obavy z eura, které si v pondělí zapsalo čerstvý rekord na 1,4130 dolaru.
Automobilka BMW minulý měsíc vykázala za druhé čtvrtletí propad zisku před zdaněním, neboť její marže nahlodalo právě silné euro.
[BERLÍN/Reuters/Finance.cz]