Celý případ je komplikovaný; Fischer jako bývalý majitel Charter Air a cestovní kanceláře Fischer figuruje nyní ve třech konkurzech. První je veden na majetek Fischera jako fyzické osoby, druhý na majetek Charter Air a třetí na sebe Fischer nechal prohlásit sám v Německu.
Jako první zapsal sporná letadla do konkurzní podstaty správce konkurzu na osobní majetek Fischera. V něm věřitelé podle advokátů správce konkurzní podstaty uplatňují pohledávky ve výši téměř miliardy korun. Posléze se letadla dostala i do konkurzní podstaty v konkurzu na majetek Charter Air, která údajně dluží 250 milionů korun.
Proti oběma zápisům se ale Fischer u soudů ohradil s tím, že letadla patří německé obchodní společnosti Aircraftleasing Meier Fischer (AMF), kde má Fischer podíl. Obě soudní pře se nyní uskutečňují paralelně. V případu Charter Air rozhodl již v prosinci Krajský soud v Praze ve prospěch Fischera a vyloučil letadla z konkurzní podstaty.
Správce konkurzní podstaty se ale odvolal k Vrchnímu soudu v Praze. Ten dnes odvolání uznal jako oprávněné, rozsudek odůvodnil ale čistě formálně. Podle soudu o dalším osudu letadel rozhodne teprve určovací žaloba, kterou Fischer podal v kauze svého osobního majetku. Jako důvod soud uvedl, že letadla byla nejdříve zapsána do konkurzní podstaty právě tam.
Advokáti obou stran se shodli, že dnešní rozsudek nemá velký praktický význam. Klíčové bude, jak soudy rozhodnou v případě konkurzu na Fischerův osobní majetek. Fischer přesto dnešní výrok soudu považuje za vítězství. "Soud uznal, že letadla neměla být nikdy do konkurzní podstaty Charter Air zapsána," řekl po jednání.
O určovací žalobě bude rozhodovat městský soud v Praze koncem října.