Objemy obchodování vzrostly z úrovně 1,9 bilionu USD z roku 2004 zčásti díky zvýšené aktivitě investorů, zejména specializovaných hedgeových fondů, a rozšíření počítačového obchodování, uvedla BIS. Její zpráva také potvrdila vůdčí pozici Londýna jako světového centra devizových obchodů a dolaru jako nejobchodovanější měny.
Británie si před USA ještě posílila pozici největšího místa devizových obchodů se 34,3 procenta proti 31,3 procenta před třemi lety. Podíl USA se snížil na 16,6 z 19,2 procenta. Výrazný vzestup však také zažilo devizové obchodování na rozvíjejících se trzích, které se nyní na všech devizových transakcích podílejí jednou pětinou proti pěti procentům v roce 2004.
Králem devizových trhů zůstává dolar, podíly měn vyspělých zemí však mírně klesly na úkor měn rozvojových ekonomik. Podíl dolaru se snížil na 86,3 procenta z předchozích 88,7 procenta. Jelikož devizová transakce zahrnuje vždy dvě měny, počítá se celkový podíl jako 200 procent. Obchodování dolaru vůči euru se na obratu devizového trhu podílelo 27 procenty, dolaru k jenu 13 procenty a britské libry k dolaru 12 procenty.
Zčásti kvůli poklesu kurzu jenu se snížil podíl Japonska na devizovém obchodování z 8,3 procenta na šest procent. Díky tomu se před Japonsko dostalo na třetí místo Švýcarsko s 6,1 procenta na celkovém obratu. Přispělo k tomu také to, že druhý největší světový obchodník s devizami, švýcarská banka UBS, přesunul své devizové obchodování z Londýna do Curychu.
BIS měřila aktivitu na devizových trzích v dubnu, tedy ještě před letními otřesy na trzích. Údaje z jiných zdrojů, například clearingové banky CLS, naznačují, že v posledních měsících byly objemy obchodů v důsledku rozkolísání trhů za situace globální úvěrové krize značně vyšší.
Údaje pro BIS shromáždilo 54 centrálních bank světa a dalších finančních úřadů. Objemy devizových obchodů není snadné měřit, jelikož většina kontraktů se neodehrává na burzách, ale prostřednictvím elektronických systémů a telefonů.
Za poslední léta vzrostl podíl obchodování mezi dealery a jinými finančními subjekty na 40 procent z minulých 33 procent. Naopak podíl kdysi zcela převládajícího obchodování mezi bankami klesl na 43 procent ze 53 procent v roce 2004. Podíl transakcí s firmami mimo finanční sektor se zvýšil na 17 ze 14 procent.