Nejsnáze se podniká v Singapuru; ČR klesá

26.09.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 26. září (ČTK) - Nejlepší podmínky pro založení společnosti a zahájení podnikání ve světě má Singapur, kterému patřilo prvenství i loni. Ukázala to čerstvá zpráva s názvem Doing Business 2008, kterou vydala Světová banka (SB) spolu s Mezinárodní finanční korporací (IFC). Česká republika si ale navzdory reformám opět pohoršila a je daleko za Slovenskem a zeměmi v Pobaltí.

V kategorii zemí, které se reformují, což je i případ Česka, si nejlépe vede Egypt. Studie zkoumala deset oblastí, jejichž fungování považuje za důležité k tomu, aby bylo možné v dané zemi začít podnikat. Egypt provedl reformy v pěti oblastech. Reformy obchodního zákoníku však obecně přispěly ke zlepšení situace i v dalších zemích, včetně Česka.

"Průzkum zjistil, že návratnost investic je nejvyšší v zemích, které se nejvíce reformují," řekl viceprezident SB/IFC pro rozvoj finančního a soukromého sektoru Michael Klein. Nejhlubší reformy jsou patrné v zemích ze skupiny rozvíjejících se trhů, jako je Čína, Indie, Indonésie, Turecko, Vietnam nebo zmíněný Egypt.

Značný pokrok učinila střední a východní Evropa spolu se střední Asií. Několik zemí v těchto oblastech učinilo tak významné reformy, že se u nich dá podnikat snáze než v západní Evropě. Regiony východní Evropy a střední Asie se tak z hlediska jednoduchosti začít s podnikáním dostaly před země na východě Asie.

Ve střední a východní Evropě patří k největším reformátorům Chorvatsko, Makedonie, Gruzie, Bulharsko a Maďarsko, ze všech postkomunistických zemí je ale k podnikání nejpřátelštější Estonsko. V celkovém žebříčku je na 17. místě, takže odsunulo například i Německo, Francii nebo Itálii.

V České republice i na Slovensku připadá na každých 100 obyvatel shodně 13 registrovaných firem, což je mimo jiné stejně jako v Singapuru. Po 12 firmách na 100 obyvatel má Estonsko a Polsko, kde se rovnají Hongkongu. "Mnoho firem v těchto zemích se stává globálními lídry v oboru, jako třeba Skype, která vznikla v Estonsku, anebo česká automobilka Škoda," podotýká hlavní autor zprávy Simeon Djankov.

"Výsledky ukazují, že když vlády omezí regulaci podnikání, pustí se do podnikání více lidí," dodal Djankov. Výrazný nárůst počtu nových firem tak registruje hlavně střední a východní Evropa, která za sebou nechala i země východní Asie.

U České republiky zpráva vyzdvihuje především zkrácení celého administrativního procesu. Na založení firmy v Česku stačí 17 dnů, zatímco v předchozím průzkumu to bylo v průměru 24 dnů. Kamenem úrazu je ale snaha ukončit podnikání. Od vyhlášení úpadku po likvidaci firmy je nutné počítat v průměru s 6,5 lety, zatímco třeba v Litvě stejný proces zabere pouze 1,7 roku.

Zpráva Doing Business 2008 zkoumala situaci ve 178 zemích světa. Konečné pořadí je výsledkem posuzování více faktorů, nejvíce ale záleželo na tom, jak dlouho trvá založení firmy, vyřízení formalit či zdanění. Neposuzovaly se naopak takové faktory jako je makroekonomická politika, infrastruktura, měnové výkyvy nebo míra zločinnosti v jednotlivých zemích.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK