Sněmovna podpořila vládní novelu zákoníku práce

26.09.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 26. září (ČTK) - Poslanecká sněmovna podpořila vládní novelu zákoníku práce, která má odstranit největší chyby současného pracovního kodexu a napomoci liberalizaci pracovního trhu. Projednávání ve vládě předcházela dohoda zaměstnavatelů s odbory. Pro novelu se vyslovili i poslanci ČSSD a KSČM. Hlasovali pro ni poslanci ze všech stran, proti nebyl žádný hlas.

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, který novelu uvedl, obsahuje vládní materiál více než 120 novelizačních bodů, které upravují nejen samotný zákoník, ale i další zákony a normy. Nečas řekl, že při projednávání nového zákoníku vznikla řada pochybení a ty se musí pracně řešit komplikovaným výkladem. Vláda koncem roku navrhla platnost zákoníku ještě o roku odložit, ale tím, že sněmovna nezkrátila příslušné lhůty, musela vláda několik dní před koncem roku vzít svůj návrh zpět.

Poslanec KSČM Stanislav Grospič však upozornil na některé body, které podle jeho názoru jdou za rámec technické novely a mohou mít hlubší dopady na trh práce. Jde mimo jiné o zaměstnávání mladistvých do 18 let, kterým se rozšiřuje týdenní pracovní doba z 30 na 40 hodin. Podle MPSV však nynější ustanovení brání v zaměstnávání mladých s nízkou či žádnou kvalifikací. Grospič se ale domnívá, že to může ovlivnit mzdový vývoj, protože lidé pod 18 let budou mít nižší mzdu a nebudou klást nároky na zaměstnavatele.

Také Alena Páralová (ODS) uvedla řadu nedostatků, na které ji lidé upozorňují a které chce ve druhém čtení řešit. Novelu podpořil i bývalý ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD), podle něj jde je to další krok ke zkvalitnění této normy. Poslanci schválili také zkrácení lhůty pro projednávání ve výborech na 21 dní tak, aby se mohli druhým čtením zabývat již na následující schůzi.

Novela se vyhýbá paragrafům, které jsou předmětem politických sporů i dvou stížností u Ústavního soudu. Většina ustanovení je proto technického rázu. Novelu a předchozí dohodu přivítali i zástupci zaměstnavatelů i odborů. Nový zákoník loni těsně před volbami prosadila i přes prezidentovo veto ČSSD spolu s komunisty. ODS usilovala o odklad. Představitelé zaměstnavatelů s kodexem nesouhlasili, odbory ho naopak vyžadovaly.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK