V meziměsíčním srovnání se saldo souhrnného indikátoru důvěry v září 2007 o 0,1 bodu snížilo. Saldo podnikatelského indikátoru se proti srpnu zvýšilo o 0,2 bodu, saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se snížilo o 1,5 bodu, uvedl dnes ČSÚ.
V průmyslu se v září nezměnilo příznivé hodnocení celkové ekonomické situace. Většina respondentů očekává neměnnost poptávky, podle mínění respondentů se nezměnily ani zásoby. Pro příští tři měsíce očekávají respondenti růst výrobní činnosti při neměnném vývoji zaměstnanosti. Pro příští tři měsíce i šest měsíců se očekává zlepšení ekonomické situace. Celkově se saldo indikátoru důvěry v průmyslu meziměsíčně snížilo o 0,3 bodu a v meziročním srovnání je o čtyři body vyšší.
Ve stavebnictví se hodnocení současné ekonomické situace meziměsíčně nezměnilo. Hodnocení celkové poptávky se snížilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají zrychlení stavební činnosti a stále počítají s růstem zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 8,3 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tří měsíce jsou horší než v srpnu, pro příštích šest měsíců jsou lepší. Celkově se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně snížilo o 0,5 bodu a je o sedm bodů nižší než v září 2006, kdy indikátor dosáhl nejvyšší hodnoty ve své historii.
V odvětví obchodu se hodnocení současné ekonomické situace ve srovnání se srpnem zlepšilo. Podle mínění respondentů se zásoby v září zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se oproti srpnu zhoršila. Celkově se saldo indikátoru důvěry z nejvyšší hodnoty v jeho historii, jíž dosáhlo v srpnu 2007, snížilo v září o 1,3 bodu. V meziročním srovnání je o 6,7 bodu vyšší.
Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v září mírně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Zvýšilo se i hodnocení poptávky. Její očekávání pro příští tři měsíce jsou nepatrně horší než v srpnu. Očekávání ekonomické situace jsou pro období příštích tří i šesti měsíců lepší než v srpnu. Celkově se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci zvýšilo o 1,3 bodu, ale je o čtyři body nižší než před rokem.
Ze šetření mezi spotřebiteli v září vyplynulo, že ve srovnání se srpnem očekávají pro příštích 12 měsíců zhoršení celkové ekonomické situace i své finanční situace. U spotřebitelů poprvé převážilo očekávání poklesu nezaměstnanosti nad jejím růstem, očekávání ohledně nezaměstnanosti jsou nejnižší v jejich historii. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se výrazně zvýšil. Indikátor spotřebitelské důvěry se vlivem zhoršeného očekávání finanční situace domácností oproti minulému měsíci snížil o 1,5 bodu a v meziročním srovnání je o 0,7 bodu nižší, uvedl ČSÚ.