...Spojených státech zvýšila pravděpodobnost dalšího snižování sazeb americké centrální banky (Fed).
Investoři nyní čekají na index nákupních manažerů v americkém průmyslu (PMI) za září, který vyjde v 16:00 SELČ a může dále napovědět, jak si vede největší ekonomika světa.
Podle některých analytiků však dolar zůstane slabý bez ohledu na ekonomické údaje až do páteční zprávy o tvorbě pracovních míst ve Spojených státech, jež bude mít zásadní vliv na bezprostřední měnovou politiku centrální banky.
Euro v 9:55 oslabovalo proti pátečnímu závěru o 0,3 procenta na 1,4222 dolaru , dříve během seance ovšem vyšplhalo na čerstvý rekord 1,4281.
Dolarový index , měřený vůči koši šesti hlavních světových měn, se mírně mezitím zotavoval z propadu na 77,657 bodu, nejnižší úroveň v historii americké měny.
Všeobecnou slabost dolaru dokládá i pondělní vzestup jeho australského protějšku na 18leté maximum při kursu 0,8926 amerického dolaru .
Dolar v pondělí ráno prohloubil ztráty poté, co americký index nákladů na osobní spotřebu, oblíbený inflační ukazatel Fedu, v pátek ukázal jen mírný růst jádrových spotřebitelských cen v rámci předpokládaného komfortního pásma centrální banky.
Páteční údaje utvrdily trh v názoru, že Fed bude pokračovat v uvolňování měnové politiky i po razantním zářijovém snížení sazeb o 50 bazických bodů na 4,75 procenta.
Dealeři uvedli, že vzhledem k vytrvalému růstu eura od poloviny srpna panuje na trhu jistá obezřetnost a technické ukazatele jako index relativní síly naznačují, že je jednotná měna nadhodnocená.
"Nikdo nechce na těchto úrovních nakupovat," řekl s odkazem na silné euro nejmenovaný dealer americké banky, dodal však, že momentálně neexistuje jednoznačný důvod obrátit se k euru zády.
"Prostě to nepřestane. Není mnoho důvodů k prodeji a zdá se, že ten trend bude pokračovat," řekl dealer s tím, že není vyloučeno, že euro do konce roku vyletí až na úroveň okolo 1,46 dolaru.
[TOKIO/Reuters/Finance.cz]