Česko podle Topolánka ztratilo výhody, které mělo v polovině 90. let, jako je třeba levná a kvalifikovaná pracovní síla. Země tak musí hledat jiné výhody, jak si investory udržet a přilákat další. Topolánek chce, aby se ČR stala inovační špičkou Evropy. Musí proto být beze zbytku využity evropské strukturální fondy, uvedl s tím, že nezbytné budou také peníze ze soukromých zdrojů.
Proto bude potřeba změnit vysokoškolský zákon, a to tak, aby bylo jednodušší přenášení teoretických vědeckých poznatků do praxe. Topolánek si je vědom toho, že to nebude jednoduché. "V této koalici to bude složité, v každé další ještě horší," uvedl.
Topolánek připomněl, že jeho vláda připravila největší ekonomickou reformu za posledních deset let. Balík zákonů, který má změnit především daně, už schválil i Senát. Nyní ji k podpisu dostane prezident. Proti změnám jsou především odboráři, podle nichž reformní kroky nezlepší stav veřejných financí a navíc nepříznivě dopadnou na lidi s nižším příjmem, rodiny a důchodce.
Prezident Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Míl řekl, že jestli se nepodaří začátkem příštího roku schválit druhou etapu reformy, bude to pro ČR znamenat významné zpomalení vývoje.
České podniky se čím dál tím více orientují na náročnější odvětví. Bráno podle tržeb v roce 2006, podíl elektrotechnického průmyslu na celkových tržbách sektoru se od roku 2000 téměř zdvojnásobil na 15,7 procenta; podíl nejsilnějšího tuzemského oboru, výroby dopravních prostředků, se zvýšil o 4,5 procentního bodu na 20,4 procenta. Zhruba o třetinu naopak klesl význam potravinářství, které mělo podíl 9,3 procenta, a o více než polovinu klesl ve srovnání s rokem 2000 podíl textilní výroby na 2,1 procenta.