Do přebytku se státní rozpočet dostal podle MF díky nižším výdajům, a to o 68,5 miliardy. Úřad počítal ke konci září se schodkem státního rozpočtu 68,6 miliardy korun.
I přes dobré zářijové výsledky lze ke konci roku očekávat propad hospodaření státu. Výdaje totiž pravidelně rostou výrazněji až v posledních měsících roku. Loni ke konci roku šlo například o vyšší kapitálové výdaje, vyšší platby na důchody a předčasnou úhradu státních záruk ve prospěch ČNB. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ovšem ve druhé polovině srpna uvedl, že by Česká republika letos plánovaný schodek státního rozpočtu překročit neměla.
Příjmy státu ke konci září stouply ve srovnání se stejným obdobím loni o 11 procent na 748,5 miliardy korun. Z toho celkové příjmy z daní a poplatků se zvýšily meziročně rovněž o 11 procent na 383,9 miliardy.
Výrazně ovlivnilo daňové příjmy inkaso daní z příjmu právnických i fyzických osob. Stát více vybral v meziročním srovnání i na dani z přidané hodnoty a spotřebních daních.
Od firem stát vybral na daních 88,7 miliardy korun, meziročně o 21 procent více. Rozpočet přitom počítá s růstem o 12,6 procenta. Inkaso daně z příjmu fyzických osob stouplo o necelých 11 procent na 73 miliard korun.
Na spotřebních daních získal stát ke konci září 89,6 miliardy korun, v meziročním srovnání o necelé čtyři miliardy více. Z daně z přidané hodnoty přibylo do státní pokladny 119,6 miliardy korun, meziročně o více než deset procent více.
Z pojistného na sociální zabezpečení stát obdržel 268,5 miliardy korun, z toho na důchody lidé odvedli 221,1 miliardy korun. Stát na penze poskytl 215,6 miliardy korun, a důchodový účet tak vykázal přebytek. Za celý rok má přebytek činit sedm miliard korun.
Celkové výdaje státu stouply meziročně o 40,2 miliardy korun na 712,2 miliardy. Do sociální oblasti stát zatím nasměroval 288,2 miliardy korun.
Celkem 87,9 miliardy korun poslal stát územním samosprávám, zejména jako zálohy na školství a sociální služby. Vyšší čerpání podle MF ovlivnily především převody peněz na přímé náklady škol zřizovaných obcemi a kraji ve výši 55,9 miliardy korun. Dalších 16,8 miliardy korun představují převody obcím na sociální služby a dávky pomoci v hmotné nouzi či dávky zdravotně postiženým.
Fondům sociálního a zdravotního pojištění z rozpočtu putovalo 35,7 miliardy korun. Na úrocích ze svého dluhu ČR zaplatila za letošních devět měsíců 25,1 miliardy korun, o 1,8 miliardy více než loni.
Do rozpočtu Evropské unie letos Česko zatím odvedlo 18,8 miliardy Kč. Naopak z fondů EU přiteklo 24,4 miliardy korun.