ČEZ zároveň podala i druhou žalobu na MUS, kterou se domáhá náhrady škod vzniklých v souvislosti s tím, že vlastník MUS, skupina Czech Coal, odmítla dostát svému závazku z dohody o spolupráci z roku 2005. "Jde o částku v řádu desítek milionů korun spojených především s náklady na právní a poradenské služby," uvedl Kříž. Vyjádření Czech Coal ČTK zjišťuje.
ČEZ se s MUS na uzavření kupní smlouvy na dlouhodobou dodávku uhlí nedohodly, každá z firem předložila svůj návrh. ČEZ přitom potřebuje záruku odběru uhlí, aby mohla zahájit obnovu elektrárny v Počeradech.
Důvodem obchodní pře jsou limity na těžbu hnědého uhlí. "Těžaři prakticky podmínili dodávky uhlí pro Počerady zrušením limitů," řekl ČTK už dříve výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle něj uhelná firma žádala, aby ČEZ u politiků prolomení limitů prosadil. Když se to nepovedlo, zpochybnili těžaři dva roky starou předběžnou smlouvu, která počítala s uzavřením kontraktu na dodávky uhlí pro Počerady až do roku 2055. Návrh MUS je podle Beneše pro ČEZ nepřijatelný, neboť obsahuje množství podmínek, za nichž by bylo možné smlouvu zrušit.
Podle Skupiny Czech Coal dohoda nebyla uzavřena, protože ČEZ usilovala o změnu některých předem sjednaných podmínek. "Žalobu proto považujeme za neodůvodněnou," uvedl už dříve v tiskovém prohlášení šéf představenstva a generální ředitel Czech Coal Petr Pudil.
Bez dlouhodobé smlouvy na uhlí nemůže ČEZ v Počeradech rozjet jednu ze svých největších investic. Místo dožívající staré elektrárny chce vystavět za desítky miliard korun nový zdroj o výkonu 1300 megawattů, což je více, než má jeden blok jaderné elektrárny v Temelíně. Právě kvůli tomuto projektu uzavřely obě firmy předběžnou smlouvu na dodávky uhlí.
Těžební limity MUS brání získat další tři čtvrtě miliardy tun uhlí v dole ČSA, na kterém ale stojí dvě vesnice Horní Jiřetín a Černice v severních Čechách. ČEZ naopak poukazuje na to, že MUS má i přes neprolomení limitů ještě důl Vršany, kde je uhlí dostatek na více než 40 let.
Skupina Czech Coal v červenci oznámila, že hodlá společně s německým koncernem E.ON postavit v Česku hnědouhelnou elektrárnu o výkonu 1200 megawattů. Využívala by uhlí právě z lomu Vršany.