Šéf AfDB Donald Kaberuka řekl, že africké ekonomiky v letošním roce vykazují v průměru pětiprocentní růst, vše ale nasvědčuje tomu, že příští rok se tempo růstu zvýší až na šest procent. K udržení růstu nicméně podle delegátů fóra Afrika potřebuje hlavně podporu obchodních vztahů.
"Za oživení stojí hlavně cenový efekt rostoucí poptávky po komoditách. Základní podmínky jsou stále dost křehké a stejné zůstávají i strukturální nedostatky. To znamená také větší riziko pohybu cen," řekl Kaberuka zhruba 300 delegátům, kteří se konference zúčastnili.
Ke zlepšení obchodu je podle Kaberuky třeba zapracovat na všech úrovních, tedy před hranicemi, na hranicích i za hranicemi. Přínos obchodu se ukázal už v posledních deseti letech, kdy se téměř podařilo vymýtit chudobu v asijských zemích. Zásluhu na tom ale z části měly také investice do soukromého sektoru. Některé země ale nemají dostatečnou infrastrukturu, aby mohly z globálního obchodu plně těžit.
Konference v tanzanském obchodním centru Dáresalámu byla v pořadí třetí schůzkou politických zástupců regionu. Poznatky z těchto jednání se bude v rámci své schůzky 20. a 21. listopadu v Ženevě zabývat WTO.
Cílem schůzek, která skončila v Tanzanii, je pomoci chudým zemím navázat obchodní vztahy a podpořit rozvojové plány. Na jednáních se stanovují i další priority, včetně financování projektů a možnosti zapojení institucí, jako je například Světová banka.
Afrika se na celosvětovém obchodu podle expertů podílí méně než třemi procenty. Velkou překážkou je špatná infrastruktura, která brání tomu, aby se do afrických zemí zamířily zahraniční firmy. Například v Keni je nutné vynaložit na dovoz jednoho kontejneru na přepravu zboží asi 2500 dolarů, v přepočtu skoro 50.000 Kč. To je pětkrát více než v Singapuru.