Agentura S&P zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka

02.10.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. října (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky. Hlavní rating, který hodnotí dlouhodobé devizové závazky a schopnost je splácet, zvýšila na stupeň A z dosavadní známky A minus. Podobně rating závazků v místní měně agentura zvýšila na stupeň A plus z dosavadní známky A.

"Zvýšení ratingu odráží zavedení reformy veřejných financí, která pomůže České republice snížit relativně vysoký vládní deficit. Ratingové známky podporují i dobré vyhlídky na další hospodářský růst," sdělil analytik S&P Kai Stukenbrock ve zprávě, kterou agentura zaslala ČTK.

Ratingová známka ukazuje, do jaké míry je země bezpečná pro zahraniční investory. Obecně platí, že čím vyšší je rating, tím snáze si může země půjčovat na devizových trzích. Zpravidla tak dosahuje i lepších podmínek a může si půjčovat levněji než země s nižší ratingovou známkou.

"Úvěryschopnost Česka se tím dostává na úroveň Slovenska, Litvy a Estonska, přičemž se zvyšuje odstup proti dalším novým zemím EU jako Polsku či Maďarsku," řekl ke kroku ratingové agentury analytik finančního ústavu HVB Bank Pavel Sobíšek. Vyšší rating zatraktivní vládní eurobondy, což zvyšuje šanci, že se vláda příští rok vrátí k jejich vydávání.

Stukenbrock podotýká, že Česká republika má diverzifikovanou ekonomiku, zároveň ale upozorňuje, že k výraznějšímu zvýšení ratingové známky by země musela vládní deficit snížit ještě výrazněji. Přistoupit by také musela k dalšímu reformnímu úsilí a zavést další reformy sociálního systému.

"Změna ratingu ČR dává také šance velkým tuzemským bankám a firmám, že si časem polepší z hlediska svého ratingu, a tím zlevní financování na zahraničních trzích," doplnil Sobíšek.

Deficit vlády by měl na konci letošního roku činit 3,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP), převážně v důsledku zvýšení výdajů před volbami. Nová vláda pravého středu ale v září schválila soubor reformních opatření, kde si dává za cíl deficit snížit pod tři procenta HDP. To je práh, který je nutné dodržet v rámci maastrichtských kritérií. Jejich splnění je nutné před přijetím eura.

Vládní dluh by měl zůstat beze změn na 31 procentech HDP, a to zřejmě až do roku 2010. Navzdory pokroku, kterého země dosáhla ve snižování deficitu, S&P nepředpokládá, že bude České republika schopna přijmout euro dříve než v roce 2012. Vláda si pevné datum přijetí eura nestanovila. Hovořilo se už sice o roce 2010, tohoto termínu se ale kabinet vzdal.

Rating krátkodobých devizových závazků je nyní na stupni A-1, zatímco dosud byl na stupni A-2. Výhled ratingu je stabilní, což znamená, že S&P o žádné další změně zatím neuvažuje.

Zvýšení ratingu v minulosti vedlo i k posílení kurzu měny. Koruna se ale už delší dobu pohybuje blízko rekordních hodnot k euru a k dolaru stoupá na rekord téměř každý den. Za růstem koruny k dolaru však stojí hlavně pád americké měny na světových trzích.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK