Euro začalo oslabovat, hovoří se o chystané intervenci

02.10.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn/Řím/Paříž 2. října (ČTK) - Kurz eura na devizových trzích ve světě začal dnes krátce po poledni klesat. Podle dealerů je hlavním důvodem zpráva agentury Reuters, podle které se na nadcházející schůzce G7 chystá některá z forem intervence proti slabému dolaru. Po zprávě začala klesat i cena zlata.

Zdroje Z Evropské unie agentuře řekly, že proti slabému dolaru na schůzce vystoupí unie a s ní patrně i Kanada. Později se v podobném duchu vyslovili i činitelé v Británii. Země eurozóny se chtějí také podrobněji věnovat problematice vysoké kolísavosti kurzů.

Euro po zprávě v mžiku oslabilo asi na 1,4147 USD, takže proti hodnotám z předchozích hodin kleslo asi o půl procenta. Ještě v pondělí se ocitlo na novém rekordu 1,4280 USD. Dolar neklesá jen vůči euru, ale také ke koši hlavních světových měn, kde je nejslabší za 30 let.

"To je zpráva, která bude kurz dolaru vždycky tak trochu podporovat, zatímco pro euro to bude znamenat vyšší tlak na pokles kurzu," řekl hlavní analytik finanční společnosti Calyon Daragh Maher. Na trhu už podle něj i bez toho panovala značná nervozita, protože dolar za poslední měsíc prudce oslabil.

"Myslím, že spekulací o nějakém chystaném slovním zásahu bude přibývat s tím, jak se budeme blížit tomu datu," dodal Maher.

Obavy ale dala najevo také Itálie. Ministryně pro evropské záležitosti Emma Boninová řekla, že podle jejího odhadu euro k dolaru brzy vystoupí na 1,50 USD. Boninová, která dříve byla evropskou komisařkou, doufá, že lídři EU budou na schůzce o silném kurzu eura jednat.

Na jednání G7 bude i ministr financí USA Henry Paulson, který zatím obavy Evropanů ze silného kurzu eura příliš nesdílí. Pozorovatelé tvrdí, že slovní intervencí si Evropa možná chystá zbraně proti americké delegaci, i když o intervenci zatím nikdo otevřeně nehovoří. Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová naznačila, že Francie se v příštích dnech asi spojí s evropskými kolegy ve společné iniciativě.

"Opravdu bych znovu ráda slyšela, jak Henry Paulson jasně a nahlas řekne, že silný dolar je pro americkou ekonomiku dobrý," řekla ministryně. Paulson už několikrát zopakoval poučku, že administrativa trvá na politice silného dolaru, do podrobností ale nikdy nešel. Slabý dolar nicméně svědčí velkým americkým podnikům, které podnikají v zahraničí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK