...
Jan Lopatka a Alan Crosby
LONDÝN/Ratingová agentura Standard & Poor's v úterý zvýšila hodnocení závazků Česka v cizí měně o jeden stupeň na "A" s tím, že kredit země stoupl na základě fiskálních reforem, jejichž cílem je snížit rozpočtový deficit.
Zvýšení ratingu posouvá Česko na úroveň Slovenska a nad Polsko hodnocené stupněm "A-" i Maďarsko se stupněm "BBB+".
Koruna bezprostředně po zprávě posílila na 27,455 za euro , ale v 16:00 již byla zpět na úrovni 27,495 za euro, nepatrně slabší proti závěru předchozí seance.
"Vyšší rating odráží prosazení reformy veřejných financí, jež pomůže snížit relativně vysoké vládní deficity," uvedl úvěrový analytik S&P Kai Stukenbrock.
"Ratingy navíc podporuje příznivý výhled ekonomického růstu stejně jako diverzifikovaná a zdravá ekonomika a nadprůměrná externí pozice."
S&P dodala, že výhled zlepšeného ratingu je stabilní, ale upozornila, že Česko potřebuje nadále usilovat o snížení schodku veřejných financí a reformovat důchodový a zdravotní systém.
Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 6 procent a analytici očekávají, že expanze bude i v příštím roce pokračovat tempem okolo 5 procent.
Cílem nedávno schváleného balíku daňových změn a výdajových škrtů vlády je srazit celkový fiskální schodek na 2,95 procenta hrubého domácího produktu (HDP) v příštím roce a na 2,3 procenta HDP v roce 2010.
Letos vláda očekává deficit ve výši 3,9 procenta HDP, tedy vysoko nad tříprocentním stropem EU. Rozpočtové schodky oddálily původní cíl přijetí eura v roce 2010 a vláda si nový závazný cíl nestanovila.
Premiér Mirek Topolánek považuje za nejbližší možné datum vstupu do eurozóny rok 2012 s tím, že před přijetím jednotné měny je třeba nejen splnit formální kritéria, ale také provést širší reformy, aby bylo euro pro zemi přínosem.
Analytici uvedli, že schválené změny sice zúží rozpočtový schodek v příštím roce, v dlouhodobé perspektivě však nepomohou, nebudou-li přijata dodatečná opatření.
"V případě rozpočtové reformy jde spíše o ohodnocení akceschopnosti vlády a víry, že další reformní úsilí již bude výrazněji směřovat k redukci deficitů," řekl David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.
Vláda v letech 2004 a 2005 uvedla na mezinárodní trhy dvě emise eurobondů. Nevyloučila ani emisi v letošním roce a rozpočtové dokumenty na příští rok ukazují, že zvažuje návrat na zahraniční trhy i v roce 2008.
Analytici uvedli, že lepší rating by mohl snížit náklady na český zahraniční dluh o několik bazických bodů. Dodali však, že trh stále čeká na pokrok v klíčových oblastech, jako je důchodová reforma.
"Ačkoliv reformy sníží schodek veřejných rozpočtů příští rok jen mírně a vyhnuly se zatím penzijnímu systému, což je nejpalčivější střednědobý problém, jsou v pohledu ratingové agentury důležitým krokem," uvedl hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.
"Příznivé vyhlídky pro eurobondy by byly ještě zvýrazněny, pokud by ke zvýšení ratingu přistoupily další agentury jako Moody s a Fitch," dodal.
S&P úterním krokem srovnala hodnocení závazků Česka na stejné známky, kterými zemi hodnotí konkurenční Fitch. Největším optimistou mezi trojicí hlavních ratingových agentur je Moody's, jež Česko hodnotí o stupeň výš jako "A1".
Nejmenovaný pražský obchodník řekl, že na místním dluhopisovém trhu nezaznamenal žádnou bezprostřední reakci. Již vydané eurobondy se rovněž obchodovaly bez větších změn, když se jejich výnosy držely u dvoutýdenního dna.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]