...zaměstnanosti ve Spojených státech za září. Ta může napovědět, zda je třeba dále snižovat americké úrokové sazby.
Údaje o tvorbě pracovních míst mimo zemědělský sektor za srpen, které poprvé po čtyřech letech ukázaly pokles nových pracovních míst, byly považovány za hlavní impuls pro razantní snížení sazeb americkou centrální bankou před dvěma týdny o 50 bazických bodů.
Tentokrát sice investoři očekávají kladné číslo, avšak před samotným zveřejněním zprávy ve 14:30 SELČ se zdráhají uzavírat rozsáhlé sázky na dolar, neboť jakékoli další známky slabosti trhu práce by vzbudily ještě větší pochybnosti o zdraví širší ekonomiky a podpořily potřebu dalšího snižování úrokových sazeb.
"Lidé si zajišťují sázky," řekl Geoffrey Yu, měnový stratég z UBS v Curychu.
"Pokud vyjde slabé číslo o počtu pracovních míst, lidé by si mohli začít říkat, zda nebude třeba dalšího a hlubšího snižování sazeb Fedu, což ještě více podkope postavení dolaru. Ale teď je to převážně ve fázi 'počkáme a uvidíme'."
Dolarový index, měřený proti koši šesti hlavních světových měn, v 11:20 stagnoval na 78,480 bodu , na dohled od historického minima 77,660 ze začátku týdne.
Euro nepatrně sláblo na 1,4114 dolaru , na vzdálenost zhruba půldruhého centu od pondělního rekordu.
Jednotnou měnu příliš nepovzbudilo, když Evropská centrální banka ve čtvrtek ponechala úrokové sazby na 4,0 procenta a její prezident Jean-Claude Trichet poněkud zmírnil tón a zdůraznil rizika na dolní straně ekonomického růstu [ID:nBUC447427].
Ztráty eura však byly jen omezené a neměly dlouhého trvání.
Jen stál rovněž prakticky beze změny poblíž 164,40 za euro a 116,50 za dolar .
Aktivita trhu byla navíc tlumená před víkendem prodlouženým o pondělní svátky ve Spojených státech, Japonsku a Kanadě.
ČEKÁNÍ NA ŠPATNÉ ZPRÁVY
Trh v průměru předpokládá, že americká ekonomika v září vytvořila 100.000 nových pracovních míst, a bohatě tak vyvážila jejich překvapivý srpnový pokles o 4000. Tento významný ekonomický ukazatel je však tradičně obtížně předvídatelný a odhady přírůstku míst se pohybují od 15.000 až po 150.000.
Pozornost trhu se zaměří také na to, zda bude srpnový výsledek revidován do kladného teritoria.
I kdyby přírůstek pracovních míst za září naplnil očekávání, trh by jej mohl považovat přinejlepším za znamení, že se situace na trhu práce v reakci na propad sektoru bydlení alespoň nezhoršuje strmě, nýbrž jen postupně.
"Slabý výsledek zaměstnanosti by snadno mohl způsobit, že trh započítá hned dvojí snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů ještě do konce roku, přičemž máme za to, že by bylo třeba pozoruhodně silného výsledku, aby trhy vypustily riziko alespoň jednoho snížení," uvedla asociace CBA.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]