Na rekonstrukce nebo stavbu nových čistíren odpadních vod potřebují města a obce kolem 75 miliard korun. Dalších asi 20 miliard si vyžádají akce, které souvisejí s kanalizacemi. Podle Skokana je zřejmé, že tyto náklady nemohou pokrýt jenom příjmy z vodného a stočného.
"Příjmy mohou pokrýt tak třetinu nákladů. Zbytek musí být dotace. Ať už od státu nebo z Evropské unie. Termín do roku 2010 se ovšem krátí a o způsobech hrazení prací na vodohospodářských akcích není jasno," uvedl Skokan.
Hejtmani zopakovali, že hlavním problémem je termín, jehož schválení v EU připustily předchozí vlády. Označili ho za nereálný. Za další chybu považují, že bylo celé území České republiky označeno ve vztahu k vodám jako citlivé. To je unikát, poznamenal hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. Za nezbytnou podmínku, jak stihnout alespoň co největší počet staveb, považují hejtmani projektovou připravenost.
"Situace je spíše taková, že většina měst a obcí má projekty připravené. Teď čekají, jak a kde budou žádat o peníze. Potřebovaly by začít stavět, ale nemohou. Jakmile se investiční akce rozjedou, nelze do nich už z pohledu dotací vstupovat. Jako reálný termín pro dokončení všech staveb považujeme spíše roky 2015 až 2020," dodal Skokan.