...v pondělí řešit, jak se k této otázce postaví na klíčovém globálním fóru.
Pondělní schůzka prověří, nakolik ministři sdílejí společný názor, že se kurs eura vymyká z ruky, a nakolik jsou odhodláni tuto otázku protlačit na pořad jednání klubu sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí světa (G7). Jeho dva přední členové, Spojené státy a Japonsko, přitom s pomocí nijak nespěchají.
"Pondělní večer bude velkým okamžikem," řekl nejmenovaný představitel Francie před zasedáním ministrů v Lucemburku, které začíná vpodvečer a jehož se zúčastní i prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.
"Pokud to zvládneme - aby se Evropané sjednotili v otázce diagnózy, v komunikaci a v potřebě jednat - Trichet bude moci odjet do Washingtonu s mnohem silnější argumentací."
Do skupiny G7, jejíž ministři financí a centrální bankéři se setkají koncem příštího týdne ve Washingtonu, patří také tři největší ekonomiky eurozóny, Německo, Francie a Itálie.
Francie a Itálie si v posledních dnech a týdnech na silné euro hlasitě stěžovaly, zatímco Německo, největší exportér světa, se drží zpátky. Jeho postoj proto bude na pondělním jednání klíčový.
Euro, jež minulé pondělí dosáhlo historického maxima poblíž 1,4280 dolaru, posílilo od svého zavedení v lednu 1999 o 20 procent k americké měně a o 25 procent k jenu .
Rostoucí euro sice může částečně omezovat inflační tlaky plynoucí z vysokých cen ropy, za niž se platí v dolarech, zhoršuje však cenovou konkurenceschopnost evropských exportérů na světových trzích, kde laťku nastavuje i Čína uměle stanoveným kursem své měny.
Přestože Čína v minulých dvou letech umožnila, aby hodnota jüanu vůči dolaru nepatrně vzrostla, nechala jej stejnou měrou oslabit k euru. To jen umocnilo přesvědčení, že eurozóna nese břímě globální nerovnováhy za ostatní.
Evropští představitelé neoficiálně připouštějí, že Washington dnes není o nic víc než dříve ochoten podat Evropě pomocnou ruku.
Spojené státy může slabý dolar dokonce těšit, neboť podporuje výkon exportu v době, kdy se zbytek ekonomiky potýká s problémy kvůli hypoteční krizi a propadu sektoru bydlení.
Bez shody v rámci G7 či alespoň americké podpory přitom nehrozí, že by centrální banky intervenovaly na devizovém trhu ve snaze prosadit svou vůli.
[PAŘÍŽ/Reuters/Finance.cz]