Pro Carrollovou je letošní vítězství hned dvojnásobné. Je totiž první ženou, která se postavila do čela Anglo American, a zároveň je prvním občanem mimo Jihoafrickou republiku, kterému se poštěstilo tento podnik řídit. Anglo American je britským podnikem, má ale celosvětovou působnost a kořeny firmy sahají do Jihoafrické republiky. Carrollová se navíc v loňském ročníku vůbec neumístila.
Letošní žebříček je zajímavý i z jiného pohledu. Umístilo se v něm totiž více žen, které lze označit za americké expatriotky. To je případ i první v pořadí Carrollové. Na seznamu sice reprezentuje britský podnik, jinak je to ale Američanka a vystudovaná geoložka. Totéž platí o Russové nebo Cookové, které jsou rovněž Američanky, ale reprezentují zahraniční podnik.
"Cesta na vrchol kariérního žebříčku je v Americe zdlouhavá, což může vysvětlovat, proč někteří z nejlepších a nejchytřejších směřují do Evropy," píše Fortune.
Uplynulý rok ale nebyl příznivý ke všem ženám. Doplatily na to rovněž obě manažerky z Japonska, které figurovaly v loňském žebříčku Fortune, ale v tom letošním už nejsou. Tomoyo Nonakaová z elektrotechnického koncernu Sanyo i Fumiko Hayashiová ze společnosti Daiei už vysoké pozice nezastávají, a nemohly se tedy v žebříčku ani umístit.
První Japonka, ředitelka společnosti Tempstaff Jošiko Šinoharová, je až na 39. místě, druhá Japonka Sawako Nomaová z podniku Kodansha je v žebříčku 45. Do první desítky se probojovala i Turkyně Güler Sabanciová a zastoupeny jsou i ženy ze Singapuru, Číny nebo Izraele.
Z Evropanek ještě zaujme Marina Berlusconiová, dcera bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho. Na rozdíl od svého otce nemá tato žena ambice uspět v politice, zato dohlíží na chod rodinného podniku, v němž je majetek za zhruba 12 miliard dolarů.