Být svým vlastním pánem než pracovat pro někoho by chtělo být podle výsledků průzkumu asi 45 procent Evropanů, zatímco ve Spojených státech to je 61 procent dotázaných.
Zhruba polovina Evropanů ze starých členských zemí EU (49 procent) o tom, že by mohla sama začít podnikat, ani nikdy nepřemýšlela. V USA se tím nezabývalo jen 27 procent lidí. Situace je ale podle Evropské komise lepší v nových členských zemích EU, kde se vůle po osamostatnění v profesním životě víc blíží té, která panuje za oceánem.
Mezi jednotlivými státy EU panují však v tom, nakolik si jejich občané přejí být svými vlastními pány v podnikání, výrazné rozdíly. Například v Lotyšsku, Polsku či Litvě založení si vlastní firmu považuje za žádoucí víc lidí (46 až 50 procent) než v USA (42). Na opačném pólu naopak figurují Rakousko (16), Belgie (18) či Dánsko (19).
Průměr v EU-25 (bez Bulharska a Rumunska) činil 30 procent, tedy stejně jako v České republice. Na Slovensku přání začít do pěti let podnikat vyjádřilo 28 procenta dotázaných.
K hlavním překážkám pro začátek podnikání se řadí obavy z bankrotu a nejistota příjmů. Bankrotu se obává 51 procent Evropanů a nedostatečných příjmů z podnikání se bojí 38 procent Evropanů. Podobné pocity mají i Američané, i když u nich jsou tyto obavy nižší.
Zhruba tři čtvrtiny Evropanů považují založení vlastního podnikání za složité kvůli nedostatku finanční podpory. Ale i zde je patrný určitý posun. Například mezi novými členskými státy včetně ČR a Slovenska si to myslelo v roce 2004 84 procent dotázaných, avšak letos už jen 77 procent. Zhruba 71 procent Evropanů pak upozorňuje na složitost administrativních procedur.
Výsledky ale také ukázaly, že více než polovina mladých lidí v Evropě ve věku 15 až 24 let, kteří zatím sami nepodnikají, má chuť začít vlastní byznys. V nových členských státech pak podnikatelská touha mezi mladými je dokonce 62 procent u zmiňované skupiny mladých lidí, díky čemuž by Evropa překonala i USA (57 procent).
Průzkum, který navazuje na podobné výzkumy v letech 2000 až 2004, se uskutečnil v 28 zemích - všech zemích EU kromě Bulharska a Rumunska, v USA, na Islandu a v Norsku. Rozhovorů se zúčastnilo více než 20.000 lidí.