Podle státních úředníků se totiž v průběhu zadávacího řízení vyskytly okolnosti, které uzavření smlouvy brání. "Neboli, že ČSOB podala proti České republice žalobu v léta se táhnoucí arbitráži týkající se zkrachovalé IPB," připomíná Aktuálně.cz
Arbitráž, kvůli které se chtělo ministerstvo financí vyvázat ze své povinnosti uzavřít smlouvu, je další z řady sporů, které se vedou od roku 2000, kdy krachující IPB přebrala právě ČSOB. Spory mezi ČSOB a státem se opět vyostřily letos v srpnu, kdy ministerstvo financí zrušilo výběrové řízení na finančního manažera pro správu více než 15 miliard korun od Evropské investiční banky a státu, které byly určeny na protipovodňová opatření. Vítězem tendru se v květnu stala ČSOB, když porazila Českomoravskou záruční a rozvojovou banku a Českou spořitelnu.
"V průběhu zadávacího řízení se vyskytl důvod hodný zvláštního zřetele. Je jím podání žaloby ČSOB proti České republice kvůli údajnému porušení smlouvy a státní záruky uzavřené mezi Českem a ČSOB 19. června 2000," odůvodnilo tehdy své rozhodnutí ministerstvo financí s tím, že banka po státu u arbitráže požaduje 1,6 miliardy korun za nedořešené pohledávky po IPB.
Soud se ale podle serveru domnívá, že spory, které začaly již v roce 2000, nijak nesouvisí s veřejnou zakázkou, kterou banka vyhrála. I z toho důvodu doporučuje žalobci, tedy ČSOB, aby po státu soudně vymáhal náklady a ušlý zisk, případně i opětovné získání zakázky, píše Aktuálně.cz.
Správce peněz na protipovodňová opatření se bude starat o toky financí mezi žadateli, státem a Evropskou unií. Konkrétně jde o projekty na podporu obnovy, odbahnění a rekonstrukci rybníků a výstavbu vodních nádrží.