"ČSA si nemohou dovolit další manažerskou chybu. Pokud by si ji dovolily v tomto smyslu, že by došlo k nějakému dramatickému nárůstu mezd, tak ČSA prostě definitivně krachnou, zbankrotují," řekl Kočárník.
Nyní jsou podle něj v ČSA podepsány nové kolektivní smlouvy pro zhruba 40 procent pracovníků. "Zatím to, co už je podepsáno, s tím v zásadě i mohu být spokojen," řekl. "Větší část, těch 60 procent, je před námi a jak to dopadne, je těžko předvídat," uvedl.
Bývalé vedení ČSA Jaroslava Tvrdíka uzavřelo pro firmu nevýhodné kolektivní smlouvy, které podle Kočárníka znamenaly každoroční přírůstek platů o půl miliardy korun. "Na to (kolektivní vyjednávání) minulé vedení aerolinek hodně, hodně dojelo," uvedl.
Nynější vedení ČSA se ke kolektivnímu vyjednávání nechce příliš vyjadřovat, pro příští rok by ale každoroční osmiprocentní nárůst mezd rádo snížilo. Prezident ČSA Radomír Lašák zhruba před měsícem pouze řekl, že vyjednávání s odbory se uzavře zřejmě do konce roku. "Najdeme společný kompromis, abychom si tu firmu neprojedli," dodal. Již dříve ale uvedl, že za ideální by považoval snížení mzdového růstu na 100 milionů korun ročně.
Kočárník dnes také potvrdil prodej ČSA Cargo, která provozuje nákladový terminál na pražském letišti v Ruzyni, české firmě Central European Handling. Celá transakce již byla podle něj vypořádána.
Největším akcionářem aerolinií je stát, který kontroluje přes 91 procent akcií. Firmu, která nyní prochází restrukturalizací, do budoucna čeká privatizace. "Spojení s nějakým silným strategickým partnerem ČSA nemine, není to tak velká společnost, že by měla šanci přežít sama," řekl již dříve ministr dopravy Aleš Řebíček. O způsobu privatizace má být jasno koncem roku 2008.