...
Slovensko v roce 2009 pravděpodobně vyhlásí soutěž na stavbu nové jaderné elektrárny o výkonu 1200 megawattů a již nyní registruje předběžný zájem od více než šesti investorů včetně společnosti ČEZ , řekl ve středu ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek.
Slovensko, které potřebuje nové kapacity na pokrytí sílící poptávky po energii a musí nahradit odstavované zastaralé reaktory, má v plánu vybudovat do roku 2025 dva nové bloky na pozemcích stávající elektrárny v Jaslovských Bohunicích.
"Očekáváme, že práce na elektrárně V3 v Jaslovských Bohunicích začnou někdy kolem roku 2013," řekl Jahnátek agentuře Reuters. "Když uvážíme, kolik času potřebujeme na přípravu... Myslím si, že ta otázka (tendru na) V3 bude relevantní v roce 2009."
Třiapadesátiletý zastánce jaderné energie v březnu uvedl, že vyhlášení soutěže na nové reaktory v Bohunicích lze očekávat v příštím roce. Ve středu však řekl, že zdroje omezují opožděné práce na rozestavěné elektrárně v Mochovcích.
Ministerstvo v návrhu nové energetické strategie odhaduje, že náklady na projekt V3 dosáhnou 3 miliard eur.
Jahnátek řekl, že načasování tendru bude záviset na konečné verzi strategie ministerstva, kterou se chystá předložit vládě v první polovině prosince.
"Máme více než šest zájemců (o V3) a ČEZ je mezi nimi. ČEZ se na Slovensku zajímá o více projektů," řekl Jahnátek, ale odmítl jmenovat ostatní potenciální investory.
ČEZ prohrál bitvu o klíčové Slovenské elektrárny (SE), v nichž loni získal 66procentní podíl za 840 milionů eur italský Enel .
Enel a německý E.ON již potvrdily, že mají zájem o nové jaderné projekty na Slovensku. Analytici spekulují, že dále by mohly být ve hře německá RWE , francouzská EDF , finský Fortum nebo ruský RAO UES .
OSTŘE PROTI ENELU
Jahnátek řekl, že vláda chce přivést do země konkurenci pro Enel, jenž se chystá dokončit dva rozestavěné bloky v Mochovcích.
"Snahou vlády je dát spíše šanci jiným investorům, neboť bychom rádi, aby podíl ostatních výrobců elektrické energie na trhu vzrostl do roku 2030 na 50 procent," řekl ministr.
Slovenské elektrárny se loni podílely na výrobě elektrické energie na Slovensku z 65 procent.
Červnová aukce SE vynesla cenu silové energie pro rok 2008 na 61,3 eura za megawatthodinu. Meziroční nárůst ceny o čtvrtinu vyvolal na ministerstvu poprask.
Jahnátek dále řekl, že bude usilovat o prodloužení životnosti dvou starších bloků o výkonu 440 megawattů (V2) v Jaslovských Bohunicích o 20 let od jejich plánované uzavírky v roce 2025, nebo nechá postavit další jadernou elektrárnu, pokud Evropská unie toto prodloužení nepovolí.
"Nečekám vážný problém (ze strany EU). Ale pokud bude, máme další plán na elektrárnu ve východoslovenských Kecerovcích."
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]