Hlavním důvodem snížení dovozních cen po dvouměsíčním mírném růstu byl rostoucí kurz koruny k zahraničním měnám. Největší vliv na pokles mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 2,6 procenta, zejména pak kancelářských strojů a počítačů. Ceny minerálních paliv klesly o 5,8 procenta, nejvíce zlevnily plyn a ropa.
Meziroční růst cen vývozu nejvíce ovlivnily zvyšující se ceny polotovarů, hlavně železa a oceli. Nejrychleji rostly ceny potravin (o 14,4 procenta) a ceny surových materiálů (o 10,7 procenta). Ceny strojů a dopravních prostředků vzrostly mírně, o 0,1 procenta. Pokles postihl pouze ceny průmyslového spotřebního zboží, a to o 0,2 procenta.
Meziroční směnné relace, tedy poměr růstu cen vývozu vůči růstu cen dovozu, dosáhly v srpnu 102,5 procenta. Jsou tak v kladných hodnotách od loňského září. Ve srovnání s červencem činily směnné relace 100 procent.
Světové ceny průmyslových surovin a potravin se v září po srpnovém poklesu meziročně zvýšily o 10,3 procenta. Hlavním důvodem byl růst cen ropy Brent a kovů. Na druhé straně ceny zemního plynu klesaly již pátý měsíc, v září o 2,7 procenta. Snížily se také ceny kůží a dřeva.
Proti srpnu světové ceny průmyslových surovin a potravin stouply o 4,4 procenta, opět zejména vlivem dražší ropy Brent. Ta v září zdražila o 7,6 procenta po srpnovém poklesu o 5,3 procenta. Cena barelu překonala rekordní hodnotu z července 2007 a byla v měsíčním průměru vyšší než 76 USD.
Světové ceny sledují aktuální ceny v originálních měnách na komoditních burzách a podle ČSÚ v předstihu vypovídají o charakteru budoucího vývoje českých dovozních a vývozních cen průmyslových surovin a potravin.