"Na rozdíl od stavebního úřadu v případě nesrovnalostí (inspektor) nemusí zastavit řízení, ale systematicky se pokusí odstranit chyby projektu, svolá potřebná jednání a bude plynule pokračovat ve schvalování stavby," sdělila Pražanová. Právě tím by se měl celý proces schvalování stavby urychlit. Záleží na investorovi, zda se obrátí na stavební úřad nebo na autorizovaného inspektora. V České republice jich bylo zatím jmenováno 23, do konce roku by jich mělo být několik desítek.
Služeb inspektora mohou lidé využít u staveb, které mají vydané územní rozhodnutí, vyřízeny námitky a doloženy všechny náležitosti. Komora předpokládá, že se o ně budou zajímat především developerské společnosti nebo firmy, které provádějí rozsáhlejší zakázky. "Na jednodušší stavby typu malého rodinného domu si s největší pravděpodobností nebudou služby inspektora objednávat, protože je to ekonomicky náročnější," dodala Pražanová. Specialista bude také dohlížet na provádění stavby.
Inspektorem se může stát autorizovaný architekt, inženýr nebo technik s patnáctiletou praxí v projektové činnosti nebo v odborném vedení staveb. Musí složit zkoušky před komisí jmenovanou ministerstvem pro místní rozvoj. Jejich seznam pak lidé mohou najít získat například u České komory architektů, České komory autorizovaných inženýrů nebo ministerstva pro místní rozvoj. Inspektoři fungují také v Německu, Švédsku a Británii.