Uplynulé tři měsíce byly pro americké trhy plné turbulencí, které v minulých letech nebyly příliš obvyklé. Index S&P 500 v červenci vystoupal na nová maxima, aby následoval prudký propad, který pokračoval do poloviny srpna. Po této medvědí náladě, jak burziáni nazývají prodejní období, přišlo nové oživení.
Výše zmíněné dopady úvěrové krize z méně kvalitních amerických hypoték a napětí na realitním trhu povedou pravděpodobně ke snížení tempa hospodářského růstu USA v dlouhodobém horizontu. Otázkou zůstává, zda se problémy přenesou i na spotřebitelskou poptávku, která prozatím nebyla výrazněji ovlivněna. "Pokud by došlo k jejímu prudkému poklesu, potom lze očekávat i reakci akciových trhů, které by zamířily na jih," mínil Čermák s tím, že by podobným spouštěcím prodejním mechanismem mohl být případný růst americké nezaměstnanosti.
"Není ovšem vyloučena ani varianta, že americká ekonomika nebude výrazně ohrožena problematikou hypoték a nemovitostí a akciové trhy zaznamenají mírný růst," upozornil Čermák.
V západní Evropě bude na vývoj předních akcií působit zejména růst hrubého domácího produktu v zemích EU, hodnota eura a v neposlední řadě i problémy ve finančním sektoru, u něhož zatím není zcela jasné, jaký bude mít v konečném důsledku vliv na ekonomiku jednotlivých zemí. "Je velmi pravděpodobné, že i evropské akciové trhy se dočkají období mnohem větší volatility, než na jakou byli investoři v minulosti zvyklí," uzavřel.