Stavební spořitelny tak zažívají rekordní rok, stejně jako hypoteční banky. Některé z nich totiž již letos ke konci září půjčily na hypotékách více peněz než za celý loňský rok.
Nárůst objemu úvěrů podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého jen dokazuje oblíbenost stavebního spoření a jeho schopnost půjčovat desítky miliard korun na bydlení. "V počtech poskytnutých úvěrů potvrzuje stavební spoření své výsostné postavení na českém trhu. I když počty nově uzavřených smluv o spoření také mírně rostou, hovořme spíše o očekávaném a logickém oživení trhu po změnách v roce 2004," dodal.
Ke konci září počet nových smluv včetně navýšení cílových částek většině stavebních spořitelen stoupl přibližně o 20.000 a dosáhl celkových 579.000 smluv. Za celý loňský rok uzavřely spořitelny s klienty 826.000 smluv.
Největší meziroční nárůst nově poskytnutých úvěrů zaznamenala Stavební spořitelna České spořitelny, následovaná Wüstenrot stavební spořitelnou a Hypo stavební spořitelnou. Dvouciferný nárůst poskytnutých úvěrů ovšem zaregistrovaly všechny stavební spořitelny. Největší objem půjčených peněz tradičně vykázala Českomoravská stavební spořitelna.
Češi si pořizují stavební spoření jako způsob ukládání peněz, hlavně kvůli každoroční státní podpoře. Zároveň ale tento produkt v poslední době využívají mnohem více k investicím do bydlení.
Spořitelny rovněž zvyšují poměr mezi objemem vkladů a půjčených peněz, za který byly dříve kritizovány ministerstvem financí. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky se ke konci června přehoupl přes 40 procent. Vyrovnání objemu vkladů a úvěrů by podle spořitelen mohlo nastat kolem roku 2010.