Povinné šíření programů nových tuzemských televizí se do návrhu zákona dostalo v rámci poslanecké iniciativy a kabelové televize proti němu protestují. Novelu sady mediálních zákonů, které umožní přechod na digitální televizní vysílání, schválila koncem září Poslanecká sněmovna.
"Evropská komise čeká, v podstatě až to (návrhy novel) projde legislativním procesem, až to bude podepsáno prezidentem, a mám dojem, že proti tomu vyjádří protest," uvedl Jandák s tím, že na toto téma jednal se zástupci EK.
Národní koordinátor pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva se domnívá, že pokud EK sezná kteroukoli část legislativy v rozporu se svými pravidly, může v krajním případě navrhnout její zrušení. Připomněl, že to byly původně kabelové televize, které do předchozí právní úpravy sporné ustanovení prosadily, protože se obávaly, aby se domácí televizní programy nešířily jinými cestami.
"Protože došlo zásadním způsobem k zasáhnutí do práv soukromých investorů ve prospěch omezené skupiny jiných podnikatelů, hodláme se bránit všemi dostupnými prostředky, a to jak v tuzemsku, tak na úrovni EU," uvedl v této souvislosti mluvčí největší tuzemské kabelové firmy UPC František Malina.
Kabelové firmy v současnosti musejí do své nabídky povinně zařazovat programy České televize, Novy a Primy. Nově by musely vysílat i dalších šest nových digitálních programů.