Rakousko si v roce 2004 při rozšíření Evropské unie o deset nových členů včetně ČR vyhradilo právo omezit přístup pracovních sil z těchto zemí na svůj trh až po dobu sedmi let. Přestože nyní již pociťuje v řadě profesí akutní nedostatek pracovníků a podnikatelská sféra naléhá na rozsáhlé nebo dokonce úplné otevření trhu, vláda zůstává velmi opatrná a v zásadě trvá na dodržení celého sedmiletého přechodného období.
Podle Bartensteinova výnosu se uvolnění bude týkat jen 50 profesí z celkového počtu 540, tedy jen asi devíti procent z těch, které jsou na seznamech úřadů práce. Hranice se pootevřou především pro řemeslníky jako jsou svářeči, elektrikáři, zámečníci, soustružníci, frézaři nebo truhláři, pro řadu profesí z oblasti stavebnictví, pro kuchaře, řezníky, ale třeba i pro oční optiky nebo strojní inženýry.
Jde výhradně o obory, v nichž je již teď v Rakousku nedostatek lidí. Zaměstnání uchazeče z nových zemí EU bude podmíněno povolením regionálního úřadu práce, který musí potvrdit, že na uvedené místo není žádný vhodný uchazeč z Rakouska nebo z některé "staré" členské země EU.
Odhaduje se, že tímto způsobem se otevře rakouský trh pro asi 6000 až 7000 dalších zaměstnanců z nových členských zemí. To znamená zvýšení jejich počtu zhruba o deset procent, protože už teď v alpské republice legálně pracuje asi 60.000 občanů těchto zemí.
Úřady práce (AMS) budou odpovídat i za prověření kvalifikace příslušného pracovníka. Už nyní jsou velké pochybnosti, zda na to budou mít potřebné kapacity. Navíc budou nová pracovní povolení, vydaná na základě tohoto výnosu, platit jen jeden rok. Pro rok 2009 bude muset Rakousko podle pravidel EU zhodnotit dopady dosavadních omezení a předpokládá se další částečné otevření rakouského pracovního trhu.
Úplné odstranění všech bariér přijde ale zřejmě až po uplynutí celé sedmileté lhůty, tedy v roce 2011. Na její dodržení tlačí především místní odborové organizace.
Ze starých členských zemí mohou Češi dosud pracovat bez povolení v Británii, Irsku, Švédsku, Řecku, Finsku, Španělsku, Portugalsku a Itálii. Nejnověji oznámilo také Nizozemsko, že svůj pracovní trh nováčkům v EU otevírá. Omezení v různé míře ještě platí ve Francii, Lucembursku, Belgii a Dánsku. Již od 1. listopadu pootevírá svůj pracovní trh pro pracovníky z nových zemí EU sousední Německo.