...
Silná koruna pravděpodobně povede ke snížení trajektorie úrokových sazeb v nové inflační předpovědi České národní banky (ČNB), řekl v pondělí viceguvernér Luděk Niedermayer.
Niedermayer řekl na summitu o středoevropských investicích pořádaném agenturou Reuters, že některé další faktory, jako například těsný pracovní trh, působí opačně, obecně ale došlo u pravděpodobného vývoje úrokových sazeb k posunu směrem dolů.
ČNB letos zvedla úrokové sazby již třikrát na současných 3,25 procenta. Naposledy utáhla měnovou politiku o 25 bazických bodů v srpnu, když inflační výhled ukazoval na skok v růstu cen, částečně kvůli změnám daní, jež budou platit od ledna.
Koruna ale minulý měsíc vyšplhala na rekord vůči euru tažena nechutí k riziku, jež vedla k rozvazování carry obchodů. V nich investoři používají nízkoúročené měny, jako jsou koruna nebo jen, aby budovali pozice v aktivech s vyšší úrokovou prémií.
Silnější koruna sráží ceny dovozů a představuje klíčový inflační faktor v malé a otevřené ekonomice, jež roste o více než 6 procent.
"Jasným faktorem, jenž velmi oslabuje tlak na zvyšování úrokových sazeb, je zhodnocování měny. Ve srovnání se situací, v níž jsme připravovali předchozí předpověď, je koruna mnohem silnější," řekl Niedermayer.
Druhým faktorem je měkčí měnověpolitické prostředí v eurozóně, jež centrální banka reflektuje ve svých očekáváních ohledně směnných kursů, dodal viceguvernér.
Na otázku, zda je pravděpodobné, že nová kvartální předpověď naznačí nižší trajektorii úrokových sazeb než ta předchozí, protiinflační, Niedermayer řekl: "To bych očekával." Čerstvou prognózu projedná bankovní rada 25.října.
Viceguvernér odmítl blíže specifikovat rozsah nebo načasování budoucích změn v měnové politice.
"Jsou tu smíšené signály, něco ukazuje dolů, něco neukazuje tolik dolů, a to všechno se děje na pozadí předchozí předpovědi, jež čekala podstatné zvýšení úrokových sazeb," uvedl.
Analytici předpovídají, že ČNB tento měsíc sazby nezmění, ukázal průzkum zveřejněný v pondělí [ID:nSCH550166].
Poslední inflační předpověď z července viděla vzestup inflace v prosinci směrem k horní, 4procentní hranici komfortní zóny centrální banky ze 2,8 procenta v září. Centrální banka cíluje inflaci na 3 procenta s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry.
Niedermayerova slova kopírují vyjádření viceguvernéra Miroslava Singera, jenž dříve v pondělí uvedl, že budoucí zvyšování úrokových sazeb bude možná pomalejší, než se čekalo, a sice kvůli síle koruny. Informovala o tom agentura Dow Jones.
V 16:55 se koruna obchodovala na 27,610 za euro , 4,2 procenta nad červencovým dnem a v uctivé vzdálenosti od historického rekordu 27,385 za euro.
[VÍDEŇ/Reuters/Finance.cz]