Cena jednoho barelu WTI se kolem 20:30 SELČ pohybovala blízko 86,20 USD a krátce předtím vystoupila na nový rekord 86,22 USD. Podobně severomořský Brent zpevnil na 82,34 USD po předchozím výstupu na rekordních 82,60 USD. Ropa nepřetržitě zdražuje už pět dní.
"Výstup nad 90 dolarů se teď zdá celkem pravděpodobný," uvedli analytici investiční banky Citigroup. Cena se s menšími přestávkami drží nad 80 dolary už asi měsíc, zatímco ještě v polovině srpna byla pod 70 dolary. Na začátku roku přechodně klesla až k 50 dolarům.
Statistická data, která pravidelně zveřejňuje obchodní burza New York Mercantile Exchange (Nymex), navíc ukázala na růst zájmu o nákup kontraktů na ropu.
Analytici upozorňují, že světová ekonomika se zatím dobře vypořádala s problémy na úvěrových trzích, takže bude dál pokračovat v relativně silném růstu. Díky tomu se i zvyšuje zájem o nákup ropy, který podporuje i pokles zásob v průmyslových zemích. Produkci nechtějí výrazně zvýšit ani členové kartelu OPEC.
Zástupci kartelu předpovídají, že poptávka po jejich ropě se zvýší a za jeden z důvodů uvádějí vývoj americké ekonomiky. Ta podle nich nesníží tempo růstu tak výrazně, jak se domnívají někteří analytici. To naznačil i ministr energetiky USA Samuel Bodman, podle něhož ekonomika vykazuje vůči drahé ropě značnou odolnost.
Minulý týden se zvýšilo napětí mezi Tureckou a kurdskými povstalci, kteří se snaží ze severního Iráku proniknout na turecké území. Analytici se domnívají, že tento vývoj přispěje ke zvýšení napětí v oblasti Blízkého východu, z něhož proudí na světový trh asi třetina spotřeby ropy.