Zmíněnými programy jsou Lidské zdroje a zaměstnanost, Vzdělání pro konkurenceschopnost a Praha adaptabilita. Česko tím bude mít možnost podpořit oblast lidských zdrojů, kterou Špidla označil pro dlouhodobý rozvoj za nejdůležitější.
Evropské peníze umožní podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase řešit řadu problémů, například v celoživotním vzdělávání a politice zaměstnanosti. Část peněz je již připravena k čerpání. "Zhruba 75 milionů eur (přes dvě miliardy korun) je k dispozici ještě pro tento rok, takže čerpat je v podstatě možné okamžitě," upozornil Špidla.
Česko patří při přípravě operačních programů v EU k nejhorším a právě váznoucí příprava stála křeslo ministryni školství Danu Kuchtovou. Nečas zpoždění zejména za okolními státy vysvětloval vysokým počtem programů či dlouhými jednáními o sestavení vlády po loňských volbách. "Dnešním krokem jsme se odlepili ode dna," doufá Nečas ve zlepšení. Podle zdrojů z Evropské komise by měl být další balík programů schválen na přelomu listopadu a prosince.
Brusel považuje obtíže při přípravách operačních programů za součást běžného provozu. Rozhodnutí o programech je podle Špidly strategické a má v sobě mnoho důsledků. Evropská komise musí také zajistit věrohodné čerpání, což je technicky a administrativně složité. "Většinou se jednou, dvakrát zakopne při každém projednávání, z tohoto hlediska to nepřesahuje nějakou obvyklou míru," řekl komisař.
Česko může čerpat peníze z programovacího období 2007 až 2013 až do roku 2015. Celkem má 24 operačních programů a objem peněz připravených pro možné čerpání činí zhruba 750 miliard korun. Srovnatelně velcí Maďaři už mají schválených všech 15 operačních programů, Slováci mají schválené celkem čtyři programy z 11 a Polsku chybí jen málo pro dokončení schválení všech 21 programů.