Krajský úřad schválil sklad v Temelíně

16.10.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Temelín (Českobudějovicko) 16. října (ČTK) - Jihočeský krajský úřad znovu povolil stavbu meziskladu vyhořelého jaderného paliva v temelínské elektrárně. Informovala o tom mluvčí úřadu Maria Ptáčková. Ekologové z jihočeských občanských sdružení protestují a proti verdiktu z konce srpna se odvolali. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Vše nyní posoudí ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Poprvé krajští úředníci sklad povolili loni v říjnu. Po odvolání ekologických aktivistů a zrušení územního rozhodnutí MMR o něm jednal znovu. Koncem letošního srpna pak vydal stejný verdikt.

Proti němu se odvolaly tři ekologické organizace a Josef Veselý, který vystupuje jako vlastník parcely sousedící s pozemkem pro mezisklad. Celý proces schvalování meziskladu se tak bude opakovat. Kdy by stavba měla začít, není zatím jasné. Ekologové zdůrazňují, že mezisklad je pro ně stále nepřijatelný. Bojí se toho, že pokud nebude vybudováno trvalé hlubinné úložiště, vyhořelé palivo by v něm mohlo zůstat stovky let.

"Nikdo se seriózně nezabývá otázkou, že zde bude uloženo vyhořelé palivo možná 'na věky', pokud se nepodaří nalézt místo pro vybudování trvalého hlubinného úložiště (což se vzhledem k setrvávajícímu odporu všech vytipovaných lokalit dá reálně očekávat)," uvedla v prohlášení Monika Machová Wittingerová z Jihočeských matek. Podotkla, že v územním rozhodnutí se krajský úřad naprosto nedostatečně vypořádal s připomínkami ekologů, které vznesly v územním řízení.

"Není znám konkrétní typ kontejneru, ve kterém bude vyhořelé palivo skladováno a nebylo vůbec vyhodnoceno riziko a následky případného cíleného teroristického útoku na sklad, třeba ve formě pádu velkého dopravního letadla. Nebyla ani v této souvislosti zvážena varianta výstavby tohoto skladu jako skladu podpovrchového," dodala.

Temelínský sklad by měl začít fungovat v roce 2014. Má pojmout až 1370 tun materiálu, což vyprodukují oba temelínské bloky za 30 let. Technici nyní vyhořelé články s uranem ukládají přímo do bazénu v reaktoru. V provozu by mezisklad měl být zhruba 60 let. Trvalé úložiště radioaktivního odpadu chce Česko vyřešit do roku 2065. Místo pro stavbu se ale stále hledá.

Nejvyšší správní soud minulý týden určil, že občanská sdružení nemohou zasahovat do povolovacích řízení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Ve svém rozhodnutí se soud opírá o atomový zákon. Podle něj nejsou občanská sdružení účastníkem podobných řízení, a nemohou tak do nich přímo zasahovat. Ekologové se chtějí obrátit se stížností na Ústavní soud.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK