Odliv kapitálu z USA byl v srpnu nejvýraznější od roku 1990

16.10.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 16. října (ČTK) - Zahraniční investoři v srpnu prodávali americké cenné papíry nejrychlejším tempem od roku 1990. Z údajů tamního ministerstva financí vyplývá, že čistý odliv kapitálu dosáhl 69,3 miliardy dolarů, což je podle analytiků výsledkem problémů, které v USA zasáhly trh bydlení a přenesly se na úvěrového trhy v dalších zemích.

Poptávka po cenných papírech s delší splatností, což jsou převážně dluhopisy americké vlády, během srpna zcela propadla. Právě v srpnu se problémy na finančních trzích projevily v plné síle a na trh se vrátila globální úvěrová krize.

Srpnový vývoj je přesným opakem toho, co Američané hlásili za červenec. O měsíc dříve totiž zahraniční investoři americká aktiva silně poptávali a v čistém vyjádření jich nakoupili za zhruba 20,6 miliardy dolarů. Tento údaj byl navíc proti předběžné zprávě zpřesněn směrem vzhůru.

Včetně cenných papírů s kratší dobou splatnosti, což jsou hlavně státní pokladniční poukázky, zahraniční investoři prodali americká aktiva v čistém vyjádření za 163 miliard dolarů. To znamená nový rekord a zároveň je to špatná zpráva pro stav běžného účtu. V srpnu měli totiž Američané na obchodním účtu deficit 57,6 miliardy dolarů.

Deficit zahraničního obchodu kryje právě příliv zahraničního kapitálu. Pokud je ho méně, nebo dokonce klesá, je takový stav dlouhodobě neúnosný. Jeho výsledkem je nevyhnutelná devalvace měny. Dolar v posledních týdnech prudce oslabil a podle analytiků je jeho další pokles zcela zřejmý.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK