Příliv investic do ČR loni klesl o polovinu na šest mld. dolarů

16.10.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 16. října (zpravodaj ČTK) - Příliv přímých zahraničních investic do České republiky v loňském roce klesl o téměř polovinu na 5,96 miliardy dolarů (podle aktuálního kurzu asi 115,9 miliardy korun). Česká republika tak vypadla z první dvacítky zemí s největším přílivem těchto investic, v níž se s 11,7 miliardy dolarů umístila o rok dříve. Loni se tak ČR nacházela ke konci čtvrté desítky zemí. Vyplývá to z dnes zveřejněné Světové zprávy o investicích 2007, kterou vydala Konference OSN pro obchod a rozvoj (UNCTAD).

Celkové přímé zahraniční investice ve světě stouply meziročně o 38 procent na 1306 miliard dolarů, což je nejvíce od roku 2001. Největším příjemcem byly Spojené státy se 175,4 miliardy dolarů, které tak loni předstihly Velkou Británii.

Loňský pokles výše přímých zahraničních investic do ČR má podle ministerstva průmyslu a obchodu souvislost s privatizací Českého Telecomu o rok dříve. "Pro tuto skutečnost existuje objektivní důvod, a sice privatizace Českého Telecomu, která se do statistiky přílivu zahraničních investic samozřejmě započítává," řekl dnes mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský. "To znamená, že ten poměrně výrazný skok (mezi lety 2005 a 2006) není dán snížením zájmu investorů," dodal.

Ve srovnání s 25 zeměmi, které byly loni členy EU, to pro Českou republiku znamená 14. místo, zatímco o rok dříve to byla osmá příčka. V roce 2005 byla také ČR první mezi deseti novými členy EU, které do unie vstoupily v květnu 2004. Loni ji ve srovnání s těmito zeměmi předstihly Polsko a Maďarsko. Také Rumunsko loni zaznamenalo s 11,4 miliardy dolarů vyšší příliv investic než ČR.

Příliv přímých zahraničních investic do deseti nových členských států EU dosáhl loni rekordní hodnoty 38,8 miliardy dolarů, což je asi o 2,5 procenta více než v roce 2005. Celkem do 25 zemí EU směřovalo loni necelých 531 miliard dolarů, tedy asi o 9,1 procenta více než předloni.

Největším investorem na světě byly firmy ze Spojených států, které investovaly téměř 217 miliard dolarů. Druhé místo patří společnostem sídlícím ve Francii s 115 miliardami a třetí pak španělským s necelými 90 miliardami.

Ze tří největších přeshraničních fúzí a akvizic v roce 2006 měly dvě svůj původ ve Španělsku. Vůbec největší loňskou akvizici byla koupě ocelářské společnosti Arcelor v Lucembursku firmou Mittal Steel, která je registrovaná v Nizozemsku.

Mezi 172 největšími akvizicemi a fúzemi firem z celého světa přesahující hodnotou hranici jedné miliardy dolarů se nedostala žádná česká firma. Zastoupení má ale Slovensko - na 157. místě se umístila akvizice, při níž italský energetický koncert Enel převzal za 1,1 miliardy dolarů Slovenské elektrárne.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK