Summit Reuters-ČEZ uvažuje o projektech na Balkáně, v Turecku

17.10.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jan Lopatka...

...

ČEZ uvažuje o výstavbě plynových elektráren v Rumunsku a Bulharsku a vede jednání o výběru partnera pro turecký trh, uvedl ve středu ředitel obchodního rozvoje této elektrárenské společnosti.

Jiří Feist na Středoevropském investičním summitu Reuters řekl, že společnost jedná s nejmenovaným tureckým partnerem kotovaným na burze o společném vstupu na pole výroby i distribuce elektrické energie a že výsledek těchto jednání by mohl být oznámen do konce roku.

Feist na summitu také uvedl, že očekává dlouhodobý růst poptávky po elektrické energii ve střední a východní Evropě o 2 procenta ročně.

ČEZ se při své expanzi snaží získávat stávající i stavět nové výrobní kapacity a vstupovat do distribučních sítí.

"U CCGT (paroplynových turbín) jsme dnes nejméně ve dvou projektech, je to maximálně zhruba až 800 megawatt... v Rumunsku a usilujeme tam také o větrnou elektrárnu (na moři)," řekl Feist.

Feist dodal, že ČEZ také zvažuje výstavbu plynového provozu ve své elektrárně v bulharské Varně. Kromě toho firma plánuje plynové elektrárny v České republice, Maďarsku a na Slovensku.

Na tureckém trhu je ČEZ připraven zapojit se do privatizace distribučních aktiv, jež byla pozastavena a od červencových parlamentních voleb se dosud nerozběhla.

"Chceme tam jít se silným partnerem a rádi bychom se zúčastnili privatizace a vybudovali řetěz distribuce a výroby," řekl Feist.

"Jednáme s jedním z důležitých hráčů na tureckém trhu... Věřím, že to oznámíme ještě před koncem roku," dodal s tím, že partnerská firma je kotovaná v Turecku.

Feist rovněž řekl, že ČEZ zvažuje převzetí podílu v ruském producentovi elektrické energie TGK-4 .

Dodal, že jednání o spojenectví s maďarskou petrochemickou a plynárenskou firmou MOL jsou na dobré cestě a mohla by být uzavřena na konci října nebo začátkem listopadu.

V rámci této dohody ČEZ a MOL společně vybudují plynové elektrárny ve slovenských a maďarských rafineriích firmy MOL a ČEZ převezme až 10 procent akcií maďarského koncernu.

"Práce probíhají dobře, naše týmy jsou v neustálém spojení. Každý týden se setkáváme a monitorujeme situaci," řekl Feist.

Na otázku, kdy je možné čekat dosažení dohody, Feist odpověděl: "Koncem října, možná začátkem listopadu, ale věřím, že budeme schopni nalézt shodu co nejdříve."

[VÍDEŇ/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK