Stávka ve Francii zasahuje hlavně železnice a metro

18.10.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 18. října (zpravodaj ČTK) - Celostátní železniční a pařížská městská doprava včetně metra jsou hlavní sektory, které zasáhla dnešní stávka na protest proti chystané reformě penzí ve veřejném sektoru ve Francii. Zatím bez problémů fungují pařížská letiště, ale je skoro nemožné dostat se na ně a z nich. Stávkují rovněž energetici a pracovníci některých dalších odvětví veřejného sektoru. Jde o první velkou zkoušku sil mezi odbory a novým prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Provoz rychlovlaků TGV je už od středečního večera omezen na minimum, jen ve velmi omezené míře jezdí podle francouzských televizních stanic také regionální železniční spoje. Televize ukazovaly pustá nádraží - o stávce se totiž předem široce psalo a debatovalo, takže lidé většinou cesty odložili nebo v případě cest do zaměstnání na ně rezignovali.

V Paříži dnes nejezdí skoro žádné metro s výjimkou linky, která je plně automatická. Nejezdí ani většina příměstských linek RER včetně té, která spojuje město s letištěm Roissy/Charles de Gaulle. Silnice k tomuto letišti i k letišti v Orly byly ráno ucpány. Omezena je i pařížská autobusová a tramvajová doprava. Víc než kdy jindy přišly dnes v Paříži ke cti bicykly, kolečkové brusle a také koloběžky.

Před devátou hodinou hlásila policie, že na francouzských silnicích jsou zácpy v celkové délce 250 kilometrů. Většinou je to v okolí Paříže.

Odbory energetiků oznámily, že výroba proudu v jaderných elektrárnách, které se na celkové výrobě podílejí asi čtyřmi pětinami, klesla od středečního večera o 9,4 procenta.

Stávky byly ohlášeny také ve školách, ve státních úřadech, na poštách a podobně, ale zatím není známo, do jaké míry byly výzvy k nim respektovány.

Odbory stávku vyhlásily na protest proti záměru Sarkozyho vlády zrušit penzijní privilegia některých kategorií státních zaměstnanců. Například železničáři a energetici teď mohou odcházet do penze už po odpracování 37,5 roku, zatímco normálně je to 40 let.

Sarkozy prohlašuje, že tato privilegia už nemají žádné oprávnění, a v minulých dnech znovu ujistil, že své reformy dotáhne do konce.

Některé dnešní francouzské listy připomněly, že podobně se v roce 1995 vyjadřoval tehdejší premiér Alain Juppé, když prosazoval podobné reformy, ale že nakonec musil ustoupit. Největší francouzský deník Ouest-France napsal, že pokud by teď Sarkozy udělal totéž, znamenalo by to nebezpečné oslabení jeho politické věrohodnosti. Prezident tedy podle listu "hraje o mnoho, o velmi mnoho".

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK