Ministerstvo navrhuje, aby dražebníci, kteří draží majetek z konkurzních podstat, nebyli živnostníci. "Tito dražebníci by postupovali podle zvláštního zákona s tím, že nemají právo na úhradu nákladů, ale pouze odměny," uvedl Bureš. Podle ministerstva prý bývá tunelován majetek dlužníka, správce podvodně jedná s dražebníkem a účelově se nafukují náklady, dodal Bureš.
Dražebníci naopak chtějí, aby dražební činnost byla nadále živností a aby působili pod odborem živností ministerstva průmyslu a obchodu. Asociace dále navrhuje zrušení nedobrovolných dražeb, tedy dražeb, které se provádí na návrh věřitele, a přenechat je exekutorům. Výjimku by pak tvořily dražby, s nimiž by souhlasil věřitel i navrhovatel.
Dražebníci také navrhují, aby se aukční síně nemusely řídit novým zákonem. "Dále byla podpořena myšlenka, aby informace o všech dražbách byly zobrazovány na centrální adrese, kterou spravuje Česká pošta," dodal Bureš. Své připomínky k návrhu zákona předala asociace ministerstvu v květnu.
"Český dražební trh se nachází v takové krizi, jaká zde ještě nebyla," tvrdí asociace. Podle ní letos poklesne počet dražeb i objem draženého majetku. Z více než 1200 dražebníků téměř polovina zatím letos neprovedla ani jednu dražbu."Zřejmě bude překonán i loňský rok, kdy počet dražeb a objem draženého majetku byl nejnižší v historii platnosti zákona o veřejných dražbách," uvedla asociace. Zákon platí od května 2000, v roce 2006 byl počet dražeb 3100. Letos jich zatím bylo zhruba 2200.