...
Představitelé členských zemí Evropské unie se v noci na pátek dohodli na smlouvě reformující instituce 27členného bloku. Dokument nahradí odmítnutou ústavu a ukončí dvouletou krizi důvěry v budoucnost Evropy.
Podpis smlouvy je naplánován na 13.prosinec v Lisabonu. Bude-li dokument poté schválen všemi členskými státy, vstoupí v platnost v roce 2009.
"Touto smlouvou Evropa ukazuje, že evropský projekt je v pohybu... Podařilo se nám vyklouznout ze slepé uličky," řekl portugalský premiér José Sócrates, jenž summitu předsedal.
EU bude mít stálého prezidenta, společného zástupce pro zahraniční politiku s většími pravomocemi a demokratičtější rozhodovací proces. Více sluchu se dostane Evropskému parlamentu a jeho národním protějškům.
Skromnější smlouva není stylizovaná jako ústava a vynechává zmínky o vlajce či hymně EU. Zachovává ale všechny klíčové reformy původního textu, jejž v roce 2005 odmítli Francouzi a Nizozemci v referendu.
Nyní se všelidové hlasování čeká pouze v Irsku poté, co britský premiér Gordon Brown odolal domácímu tlaku na jeho vyhlášení.
"Po celou dobu jsme byli odhodláni chránit britský národní zájem a zajistit, že zájmy britského lidu budou zabezpečeny," řekl Brown, jenž na tiskové konferenci použil spojení "britský národní zájem" celkem devatenáctkrát.
KOMPROMISY
V závěrečných tahanicích si Itálie vybojovala jedno křeslo navíc v Evropském parlamentu. Celkem jich tak bude mít 73, tedy stejně jako Velká Británie, ale o jedno méně než Francie.
Polsko získalo záruky, že ustanovení umožňující malým skupinám států zdržet rozhodnutí EU může být zrušeno pouze jednomyslně. Polský zástupce též rozšíří řady generálních advokátů u Evropského soudního dvora.
"Polsko získalo všechno, co chtělo," řekl prezident Lech Kaczynski, jehož politickou hru s ohněm některé hlasy přičítaly snaze pomoci bratru Jaroslawovi, jenž ve víkendových volbách do polského parlamentu obhajuje post premiéra.
Rakousko přijalo postup Evropské komise, jež odložila o pět let právní kroky proti Vídni kvůli kvótám pro zahraniční studenty, jež dopadají především na množství německých zájemců o studium lékařství.
Další překážku se podařilo překonat, když summit souhlasil s tím, aby Bulharsko psalo v cyrilici název společné měny jako "evro", čemuž se dlouho bránila Evropská centrální banka.
[LISABON/Reuters/Finance.cz]