Trend posilující koruny se ani v závěru týden nezastavil, pozitivní nálada panuje v celém regionu, uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Oslabující americký dolar na světových trzích vede k zájmu investorů o nedolarová aktiva, mezi nimiž jsou podle něj i středoevropské měny a česká koruna. Kurz koruny proti dolaru se během dnešního dne dostal poprvé v historii až k 19,00 Kč/USD.
Posílení koruny bylo inspirováno především pohybem sousedních měn ve střední Evropě, zejména pak polského zlotého, který se pohybuje na 5,5letém maximu, doplnila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Podobná prudká posílení koruny na nová historická maxima bývají podle ní často následována pohybem přesně opačným. Koruna často koriguje svůj předešlý prudký pohyb a naopak částečně oslabuje. Proto je pravděpodobné pro nejbližší dny, že kurz dočasně nakrátko lehce oslabí, odhadla.
To by mohla být pro domácí exportéry, kteří ze silné koruny nejsou dvakrát nadšeni, dobrá příležitost k uzavření zajištění proti dalšímu posilování domácí měny, upozornila Šichtařová. Po této drobné mezihře totiž podle ní lze čekat další kolo zpevňování. "Už ode dneška za rok předpokládáme dosažení 26,40 koruny za euro," podotkla.
Razantní posílení koruny v posledních dnech podle Vejmělka významně ohrožuje scénář zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB v příštím týdnu. Pro mnohé z členů bankovní rady ČNB je silná koruna významný argument pro rozhodnutí sazby nezvyšovat, dodal.
Střední Evropa a eurodolarový trh jsou spojené nádoby, takže je podle Šichtařové logické, že i dolar k euru dnes zrcadlově poklesl na své historické minimum 1,432 USD/EUR. Důvod je neměnný, stále existují obavy dolarových investorů z poklesu úrokových sazeb v USA. "Je otázkou spíš jen dní než týdnů, než se dolar propadne až k 1,45 USD/EUR," poznamenala.
Koruna za poslední týden posílila proti euru o více než 30 haléřů a proti dolaru o téměř 40 haléřů. Pro české spotřebitele posilující koruna podle analytiků znamená zlevnění dováženého zboží ze zahraničí, především elektroniky, oblečení, a také zájezdů do ciziny. Na druhou stranu čeští exportéři ztrácejí cenovou konkurenceschopnost na zahraničních trzích a silná koruna se negativně může promítnout do jejich hospodářských výsledků.