HN: Češi nevybírají dividendy, peníze nechávají na účtech firem

22.10.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. října (ČTK) - Drobní investoři se nezajímají o své akcie a někteří dokonce výnosy z těchto cenných papírů ve formě dividend nechávají na účtech podniků, které je vyplácejí. Píšou to dnešní Hospodářské noviny s tím, že se přitom nejedná o malé částky. V případě firem ČEZ nebo Unipetrol se jedná o miliony korun, u Plzeňského Prazdroje či bývalé Jihočeské energetiky, patřící dnes pod E.ON, o statisíce.

Naplno se to podle listu ukazuje až nyní, kdy uplynula čtyřletá promlčecí lhůta. Během ní má akcionář na výplatu dividend ze zákona nárok. Po jejím skončení nevyplacené peníze zůstávají na firemních účtech.

Energetická společnost ČEZ si tak přilepšila téměř o 16 milionů korun. Z dividend roku 2000 jí akcionáři nechali šest milionů a za rok 2001 téměř deset milionů korun. U Unipetrolu, kterému zůstalo 7,8 milionu, si pro výplatu nepřišlo přes 140 tisíc akcionářů. Bývalé JČE zbylo z let 2000 a 2001 za každý rok asi 150 tisíc korun. O statisících mluví i Plzeňský Prazdroj.

"Dividendy si zapomínají vyzvednout zejména lidé, kteří akcie získali v době kuponové privatizace a příliš se o svůj majetek nestarají," řekl HN mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Těžko se kontaktují. Buď nemáme jejich správnou adresu, nebo při výkonu akcionářských práv nejsou příliš aktivní," potvrdil mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Podle Adama Černého z právní kanceláře Konečná - Šafář je promlčecí doba, nestanoví-li obchodní zákoník pro jednotlivá práva jinak, čtyři roky. Potom sice právo na dividendu nezaniklo, ale není vymahatelné. "Záleží jen na firmách, zda ji pak vyplatí," řekl HN.

Právník Martin Zvěřina upozornil, že daňová reforma přinese i zdaňování promlčených závazků. Vyplácení promlčených dividend se tak prodraží a zkomplikuje, píšou dnešní Hospodářské noviny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK