...slabému dolaru coby záminku pro potopení vratké americké měny.
Dolar se vydal na sestup poté, co zástupci sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí světa (G7) v prohlášení vydaném po pátečním zasedání ve Washingtonu výslovně nezmínili slabost americké měny. Ta následně sklouzla na čerstvé mnohaleté minimum také vůči koši hlavních světových měn.
"Panovaly určité obavy, že by G7 mohla nějak zmínit slabost dolaru, ale to se nestalo, což dalo zelenou výprodejům dolaru," řekl Chris Turner, devizový stratég z ING.
Turner dodal, že výroky prezidenta Bundesbanky Axela Webera v nedělním německém tisku, že inflace může do konce roku dosáhnout 3 procent, navíc zvýšily pravděpodobnost růstu úrokových sazeb v eurozóně - oproti vyhlídkám na jejich snížení ve Spojených státech.
Euro v 11:00 stagnovalo proti pátečnímu závěru na 1,4303 dolaru, když dříve během seance vystoupalo až na 1,4348 dolaru, nejvyšší úroveň od zavedení jednotné měny v roce 1999.
Jen mezitím vystřelil až na šestitýdenní vrchol poblíž 113,25 za dolar, když asijské akcie oslabily po pátečním propadu trhu na Wall Street, což zesílilo nechuť k riziku a obavy z rozvazování riskantních carry obchodů. Později japonská měna korigovala zisky a rostla o 0,7 procenta na 113,65 .
Dolarový index, který měří hodnotu dolaru vůči koši šesti předních světových měn, se v pondělí propadl až na 77,093 bodu , nejnižší úroveň od zhroucení brettonwoodského systému fixních směnných kursů před více než 30 lety.
Ministři financí a centrální bankéři zemí G7 v pátečním komuniké vyzvali Čínu, aby nechala rychleji růst hodnotu jüanu. O slabosti americké měny se však slovem nezmínili.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]