Dlouhý: Příští rok bude třeba začít budovat nové zdroje energie

28.10.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 28. října (ČTK) - Vláda musí přijmout kroky, které v roce 2008 umožní zahájit práce na budování nových zdrojů energie, aby kolem roku 2020 byla v rovnováze nabídka a poptávka po elektřině. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl člen vládní nezávislé expertní komise a ekonom Vladimír Dlouhý. Dlouhodobě se podle něj Česko bez jaderné energetiky neobejde.

"Budeme muset kousnout do kyselého jablka, tedy vyjádřit se buď k jádru, či k prolomení územních limitů na těžbu hnědého uhlí," uvedl Dlouhý.

Místopředseda vlády Martin Bursík namítl, že Česko vyrábí nyní více energie, než bude za deset až 15 roků potřebovat. Vyslovil se pro úspory energie a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů. Prolomení limitů ani výstavba nových jaderných elektráren podle něj zřejmě v nové energetické koncepci vlády nebudou.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek považuje výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Temelín za nezbytnou. "Takovéto rozhodnutí musíme v roce 2008, 2009 učinit," podotkl. O prolomení územních limitů by podle něj měli rozhodovat občané dotčených oblastí.

Součástí energetické koncepce vlády nebude podle Bursíka ani privatizace elektrárenské společnosti ČEZ. Výsledkem privatizace ČEZ by podle něj mělo být konkurenční prostředí na trhu. "Ne, aby nám sem zase přiletěl nějaký kolos," poznamenal. "Netroufám si říct, že toto téma bude aktuální v roce 2008," dodal. V dalších letech bude prý záležet na vztahu EU k Rusku a na ošetření bezpečnostních aspektů privatizace.

Podle Paroubka je do budoucna možné o privatizaci ČEZ uvažovat. "Umím si představit, že během tří, pěti, možná spíše sedmi let, až se ceny akcií ČEZ dostanou výše než dnes, můžeme o něčem takovém uvažovat," řekl. Minimálně minoritní podíl by si ale podle něj stát měl ponechat. Privatizace nebude mít za následek pokles cen elektřiny, dodal Paroubek.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK