V České rafinérské držel v roce 2002 skoro 51 procent akcií Unipetrol, stoprocentní vlastník Chemopetrolu. Zbývající podíl mělo seskupení IOC tvořené společnostmi Agip, Shell a Conoco.
Brněnský krajský soud pokutu zrušil s tím, že jsou firmy v jednom holdingu, a soutěžní pravidla se tak na ně nevztahují. ÚOHS ale namítal, že příbuzenský vztah nemůže vést k porušování soutěžních pravidel. Proto verdikt NSS vítá, blíž se k němu ale vyjádří až poté, co dostane rozsudek písemně.
Zástupci České rafinérské a Chemopetrolu se v roce 2002 dohadovali o cenách benzinu. Chemopetrol předchozí tříletou smlouvu vypověděl s tím, že je nevýhodná. Společnosti pak určovaly ceny zpravidla měsíčně. Na konci května 2002 se ale názory akcionářů firem rozešly natolik, že nebyli schopni uzavřít dohodu na červen.
Česká rafinérská pak přerušila dodávky. Trvalo to dva dny, než byla podepsaná provizorní smlouva. Podle antimonopolního úřadu však bylo zastavení dodávek v rozporu se zákonem, protože Rafinérská k němu neměla dostatečný důvod. Navíc to Chemopetrol výrazně poškodilo, ÚOHS hovořil o ztrátě přes 45 milionů korun. Úřad proto původně vyměřil pokutu osm milionů korun. Půl roku na to ji ale tehdejší předseda Josef Bednář snížil na šest milionů.