Ministři dostatečně nepracují na novelách k omezení korupce

31.10.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 31. října (ČTK) - Většina ministrů se vyhýbá přípravě změn zákonů, které mají umožnit zveřejňování veškerých informací o přidělených státních dotacích na internetu a znesnadnit korupci. Podle středečního Práva to vyplývá z interního materiálu ministra financí Miroslava Kalouska pro vládu. Ministři měli své návrhy změn původně předložit do konce srpna, Kalousek nyní návrhy novel očekává do 15. listopadu.

S žádnými návrhy podle Kalouskova materiálu dosud nepřišli vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek a ministr vnitra Ivan Langer. Deník připomíná, že Čunek nedávno čelil podezření z korupčního jednání a Langer staví boj proti korupci ve veřejné správě na třech pilířích - prevenci, průhlednosti a postihu.

Nedostatečně propracované jsou například návrhy ministra životního prostředí Martina Bursíka, ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase nebo ministra kultury Václava Jehličky. Zadání nesplnilo ani školství, které vedla Dana Kuchtová, uvádí materiál.

Nejvíce se požadavkům blíží návrh ministra dopravy Aleše Řebíčka, naopak nejdál od splnění jsou návrhy ministrů průmyslu a obchodu Martina Římana a zemědělství Petra Gandaloviče, podle kterých se mají zveřejňovat jen základní údaje.

"V některých návrzích jsou ze zveřejnění vylučovány osobní údaje nebo části dokumentů, které jsou předmětem ochrany podle autorského zákona," uvádí v materiálu Kalousek. To podle něj není v souladu se schválenou vládní koncepcí.

Kabinet se počátkem července usnesl, že je jeho cílem zveřejňovat na internetu všechny informace o přidělených dotacích a dalších převodech veřejných prostředků. Změnu měly přinést novely 19 zákonů, například o rozpočtových pravidlech nebo o státních fondech.

"Žádosti a přidělování dotací v přímém přenosu," charakterizoval tehdy Kalousek, co má být výsledkem úprav. Ministr financí chtěl ministerské návrhy využít k přípravě uceleného zákona, který chtěl původně předložit vládě v říjnu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK