Výše příplatku ČSA se podle Hupákové dostane na průměrnou úroveň mezi klasickými leteckými společnostmi.
ČSA měnily výši příplatku naposledy letos v polovině června, kdy ji po přechodném snížení vrátily na původní úroveň 25 USD (467 Kč) na středních tratích a 71 USD (1328 Kč) na dálkových linkách.
Důvodem přechodu na euro je vyšší stabilita evropské měny proti trvale klesajícímu dolaru, uvedla Hupáková. K současnému zvýšení příplatků pak došlo kvůli rekordní ceně ropy na světových trzích, která se koncem minulého týdne vyšplhala nad hranici 90 dolarů za barel a dnes překonala hranici 96 dolarů za barel.
Náklady na pohonné hmoty představují zhruba čtvrtinu celkových provozních nákladů společnosti. Palivový příplatek, který dnešním dnem ČSA zvyšují, pokrývá tyto náklady zhruba ze 40 procent.
Kvůli vysoké ceně ropy zvedají palivové příplatky i cestovní kanceláře. Podle informací serveru Aktuálně.cz zvýší taxy jako první v průběhu listopadu cestovní kancelář Čedok, a to asi o 200 korun na 1590. K obdobnému kroku se chystá i Exim Tours. "Pokud se cena ropy v následujících deseti dnech nesníží, poplatky zvedneme. V tento okamžik ale nedokážu přesně odhadnout, o kolik bychom zdražili," řekl serveru obchodní ředitel Exim Tours Jan Koláčný. Zdražení zvažuje i cestovní kancelář Firo-tour, pravděpodobně k němu přistoupí také CK Fischer.